top of page

Gıda Boyaları Diğer Bir İsmi İle Gıda Renklendiricileri

Güncelleme tarihi: 26 Nis
Gıda Boyaları, Renklendiricileri Nelerdir? Nasıl Kullanılırlar?

Rengârenk Bi’ Dünya!

Gıda boyası, gıdaya, kozmetik ürünlerine ya da ilaçlara renk vermesi için kullanılan maddelerdir. Bunlar, doğal hali renksiz olan gıdaya renk vermenin yanı sıra, mevcut rengi daha canlı hale getirmek, depolama sırasında olumsuz ortam koşulları sebebiyle yaşanabilecek renk kayıplarını önlemek gibi işlevleri de yerine getirmekte.

Endüstriyel gıda üretimlerinde ve profesyonel mutfaklarda sıkça kullanılan gıda boyası, evlerde de kendine yer buluyor. Kek, pasta, kurabiye gibi tatlılarla beraber tuzlu gıdalarda da gıda boyasını görmek mümkün.

Günümüzde gıda boyaları için oldukça geniş bir renk yelpazesinden bahsedilebilir. Ana tonların birbirine karıştırılmasıyla, istenilen her ton elde edilebilmekte.

Renklerin oluşturduğu albeni tartışılmaz. O yüzden, hazırlayacağınız endüstriyel gıdaları ve yiyecekleri gıda boyasıyla çok daha cazip hale getirebilirsiniz. Bunun için doğru ürünü, doğru şekilde kullanmak gerek. Çeşitler hakkında bilgi sahibi olmak, kullanımın nasıl olması gerektiğine de ışık tutacaktır.

Gıda Boyası yada Gıda Renklendirici Çeşitleri Nelerdir?

Gıda boyaları, üretimde kullanılan maddeye göre doğal, yarı sentetik ve sentetik olarak sınıflandırılabilir. Fakat daha kullanışlı sınıflandırma, maddenin formuna göre yapılandırılır. Buna göre gıda boyalarında; sıvı gıda boyası, toz gıda boyası, suda çözünen gıda boyası, yağda çözünen gıda boyası, doğal gıda boyası, sentetik gıda boyası gibi farklı formları mevcuttur.Gıda Boyaları yada Gıda Renklendiricileri Hangi Kriterlere Göre Kullanılır?

Sıvı gıda boyaları daha çok sıvı formda olan ürünlerde kullanılır, su yoğun olan ürünlerde su bazlı boyalar, yağın yoğun olduğu ürünlerde ise yağ bazlı boyalar kullanılır

Doğal gıda boyaları bitki bazlıdır. Bunlarda renk veren klorofil, karotenoid, antositanin, betalain gibi pigmentler, safran, kırmızıbiber, meyve suyu gibi doğal maddelerden elde edilir.

Kullanılacak boya seçimi öncelikle kullanılacak ürüne göre seçilir. Ürün yağ bazlımı? su bazlımı? sentetik boya kullanımının sıkıntıları varmı? yada doğal boya kullanılmasımı gerekir? toz bir ürünmü? sıvı bir ürünmü? gibi bir çok etken kullanılacak boyanın seçiminde doğru sorular olacaktır.

Molar Kimya suda çözünen ve yağda çözünen doğal gıda boyaları ile, suda çözünen toz sentetik bazlı gıda boyalarını, çok çeşitli renk aralıkları ile siz değerli müşterilerine sunmaktadır.. 


Doğal Gıda Boyaları ( Renklendiricileri ) Çeşitlerini Görmek İçin Aşağıdaki Butona TıklayınızComentários


bottom of page