AGAR AGAR

Agar Agar (Bitkisel jelatin, E406, Jelleştirici, Kıvam verici) (Gıda kalite, Food grade)

  • Ürün Kodu: K100106.0100
  • Kargo Ücreti: Kargo Bedava
  • Ambalaj: 100 gr
105,73 TL

Agar Agar 

Agar Agar (Bitkisel jelatin, E406, Jelleştirici, Kıvam verici) (Gıda kalite, Food grade) – 100 gram


Bitkisel jelatin olarakta adlandırılılan Agar Agar, E406 koduna kaduna sahip beyaz sarı toz görünümde kıvam verici gıda katkı maddesidir
 

Su yosunlarının işlenmesiyle elde edilen bir tür jelatin olan agar, Malezya ve Singapur’un konuşma dili Malaycada "jel” manasına gelen agar agar tabiriyle de anılmaktadır. Mikro kimya için oldukça önemli bir madde olan agar, dünyanın dört bir yanında üniversite, enstitü, bağımsız araştırma laboratuvarları, özel sağlık kurum ve kuruluşları tarafından yapılan bilimsel araştırmalarda kullanılmaktadır. Modern teknoloji ile uygulama sahası gelişen elektrokimya alanında da yapılan araştırmalarda da kullanılan agar maddesi, Petri kapları aracılığı ile mikro dünyanın incelenmesini sağlar. Dişçilik ve diş protezlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda kullanılan agar, ayrıca gıda sanayisi için de oldukça önemli bir hammadde haline gelmiştir.

Gıda sektöründe "kıvam arttırıcı” olarak kullanılan agar maddesi, kıvamı koyulaştırılmak istenen ve böylece daha yoğun bir lezzet elde edilmesi sağlanan yüzlerce farklı yiyecekte kullanılmaktadır.

Günümüzde gıda sektörü için oldukça değerli bir hammadde olan jelatinin alternatifi olarak da kullanılabilen agar, jelatin hayvansal kaynaklı bir ürün olduğundan vejetaryen beslenenler için bitkisel kaynaklı bir ürün olarak tercih sebebidir.

Gıda sektöründe "oldukça geniş bir alanda” kullanılan jelatinin alternatifi olan agar, jelatinin kullanıldığı her üründe kullanılabilmekte ve jelatin kullanımı ile alınan verimi sağlamaktadır.

Agar kaynayan su’da çözünür ve soğutulduğunda agar’ın elde edildiği denizyosununun türüne bağlı olarak 38° - 43°C arası jel oluşturur. 37°C de eriyen Jelatin jellerinin aksine, 85°C veya üzerine kadar erimez. Gıda ürünlerindeki uygulamalarında, sıcak iklim koşullarında düşük sıcaklıklarda muhafazası gibi bir sorun yaratmaz. Aynı zamanda, jelatin gibi düşük sıcaklıklarda erimediği için, nihai ürüne verdiği ağız dolgunluğu mükemmeldir. Jel oluşturma sıcaklığı ile erime sıcaklığı arasındaki bu muazzam fark, agar-agar’ı çoğu uygulama için benzersiz kılar. Birçok uygulamaları, bu tekil özellikten kaynaklanarak büyük avantaj sağlar.

 Agar agar uygulamaları

Agar, yüksek performanslı stabilizer, kıvamlaştırıcı ve jelleştirici olarak kullanılmaktadır. Şekerleme, Pastacılık ürünleri arasında sıralayabileceğimiz glaseler, kaplamalar, şekil verilebilen jöleler ve daha çok sayıda yenilikçi ürünlerde berrak, kokusuz, doğal görünümlü jel oluşturmalarından dolayı çok yaygın bir kullanım alanına sahiptirler.

 Agar agar uygulamalarıAgar agar uygulamaları

Kullanım Alanları ve Gıda Uygulamaları:

Fırın ürünleri endüstrisinde, Agar jelleri yüksek ısıya dayanıklı oldukları için, kek dolgularında, pasta kremalarında, yumurta akı bezelerinde stabilizer ve kıvam arttırıcı olarak kullanılabilir.

Kekler, çörekler ve buna benzer bir çok ürün tüketiciye sunum öncesi çeşitli ambalajlarda paketlenir ve genellikle de ambalaja yapışma gibi sorun doğururlar. Özellikle sıcak iklim koşullarında ürünün bünyesindeki su miktarının düşürülerek, yerine agar eklenmesi, daha stabil, pürüzsüz ve ambalaja yapışmayan ürün eldesini sağlar.

Bazı Agarlar, özellikle Gracilaria chilensis’den elde edilenler, meyveli şekerlemeler gibi yüksek şeker oranlı ürünlerde kullanılabilirler. Bu tip Agarlar, şekerlemenin içerisindeki şeker(sakkaroz) üzerinde etkin olup, nihai ürünün jel yapısını güçlendirdiği için "şeker reaktif” Agar olarak adlandırılırlar. Jel oluşturmak için kalsiyum ve potasyum tuzları ile desteklenen Gum’ların aksine, Agar ile bu tür bir gereksinime ihtiyaç duyulmadan jel oluşumu sağlandığı için nihai ürün tamamen nötr tatta olup, gıda aromalarının maskelemesi gibi bir yan etki gözlenmez. Asya ülkelerinde, çok eski zamanlara dayanan deniz yosununun kaynatılması, içine aromalar eklenmesi, karıştırılması ve soğutulmasıyla elde edilen jel kıvamındaki tatlıya benzer yapısından dolayı Agar, çok yaygın bir şekilde jel oluşturmada kullanılır. Popüler, renkli, küp şeklindeki Agar jellerinden oluşan meyveli Japon tatlısı olan mitsumame yapılırken de Agar kullanılır. Agar sayesinde küp şeklindeki jeller erimeden ve şekli bozulmadan strelize edilerek konserve olarak tüketiciye sunulur. Agar ayrıca jelatine kıyasla daha yüksek erime sıcaklığına ve güçlü jel yapısına sahip olduğu için, jambonlarda ve balık ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Diğer gumlarla olan kombinasyonu sayesinde Agar, şerbet ve dondurulmuş kremaları stabilize etmek için kullanılır. Süt ürünlerinde, örneğin; dondurma, krem peynir ve yoğurtta yapıyı güçlendirir. Geleneksel metodlarla durultma işlemi çok zor şartlar altında yapılan özellikle erik şaraplarında durultma ajanı olarak kullanılır. Nişastanın aksine Agar kolayca sindirilmez ve bu sayede besine az da olsa, kalori değeri katar.

Meyve Suyu Dolgulu Yumuşak Şekerleme; Ürün oluşturulurken formülasyonuna % 0,8-1,5 oranında Agar eklenmesi yumuşak şekerli üründe saydamlığı ve temiz tat profilini arttırır.

Hamur İşlerinde ;Su tutma kabiliyetine bağlı olarak belli oranda Agar eklenmesi ekmek ve keklerin daha uzun süre saklanmasını ve daha temiz bir tada sahip olmasını sağlar.

İlaç endüstrisinde Agar uzun yıllardır laksatif olarak kullanılmaktadır Sindirim sistemi içerisinde, bünyesine suyu bağladığında kaygan, akıcı, tahrişi önleyen bir yapı sağlar. Ayrıca emülsiyon, süspansiyon, cerrahi yağlama ajanı olarak kapsül ve fitil hazırlanmasında ve Baryum Sülfat Radyolojisinde süspansiyon ajanı olarak kullanılır.

Bakteriyolojik Agar’lar bakteri varlığını test etmek için kullanılmaktadırlar. Bu tip Agar’larda muhtemel bakteri gelişimine engel olmak için özellikle saflaştırma işlemi uygulanır. Bu yüzden gıda endüstrisinde kullanılan Agar’lardan en az iki katı kadar pahalıdır. Sıcak agar solüsyonu (%1-1,5) hazırlanır, soğuduktan sonra içine test edilecek bakteri türüne göre nutrient ve diğer spesifik kimyasallar eklenir. Jel oluşum sıcaklığına kadar soğutulduktan sonra, üst yüzeyine test bakteri solüsyonu yayılır. Daha sonra bakteri üremesine uygun sıcaklıkta inkübe edilir. Bu işlemler sırasında Agar jeli üzerinde bakteri üremesinin kolayca görülebilmesi için mümkün olduğunca temiz ve titiz çalışılmalıdır.

Agar’ın diğer bir yaygın uygulama alanı ise bitki doku kültürüdür. Standart metod kullanılarak orkidelerin çoğaltılmasında, diğer süs bitkilerinin, sebze,meyve ve diğer tarım ürünlerinin propogasyonunda doku kültürüne artan ilgi Agar’ın kültür medyası olarak kullanımını arttırmıştır.

Diş Protezi endüstrisinde ise, Agar kalıp hazırlamada kullanılmaktadır.

Gıda Uygulamalarında Ortalama Kullanım Oranları:

Genel Kullanım Oranı: % 0.05 - 2.5

Yumuşak Şekerlemelerde: % 1 - 1.5

Reçelde: % 0.5 - 1.2

Dondurulmuş ürünlerde: % 0.2 - 0.8

İçeceklerde: % 0.05 - 0.3

Farmasötik uygulamalarda: % 0.3 - 5.0


***Ürünlerimizin özelliklerine uygun olan tüm belgeleri mevcut olup, talep edildiğinde siparişle beraber gönderilmektedir

Önemli Bilgilendirme: 

**Ürün görselleri temsili olarak verilmiştir. Sevki yapılan ürünle görsel üzerinde yer alan ambalaj şekli ve ürüne ait renk değerleri farklılık gösterebilir.                                  

**Burada bulunan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Kullanım talimatı ve kullanım tavsiye değildir. Kullanım amacına uygun küçük denemelerle, ürünün size veya sisteminize uygunluğunu ve kullanım oranlarını siz belirleyebilirsiniz. 

**Sitemizde satılan bu ürünler kimyasal ürün veya kimyasal içerikli ürünlerdir. Kimyasal ürünleri el, yüz ve gözünüze temas ettirmeyiniz, direk solumayınız. Kullanırken eldiven, gözlük, ve geçirgenliği olmayan tulum ve ayakkabılar giyiniz. 

**Yukarıda yazan bilgileri dikkatle okuyunuz, dikkat etmemenizden kaynaklanan maddi zarar ve ziyanlarınızdan, kaza ve sağlık sorunlarınızdan firmamız sorumlu değildir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Agar agar ne demektir, ne işe yarar, nerede nerelerde kullanılır, hangi sektörde sektörlerde kullanılır, formülü nedir, teknik bilgi kullanım alanları nerelerdir, kullanılan alanlar, kullanılırmı, kullanım amacı, hakkında bilgi, görünüşü nasıldır, sıvımı sıvımıdır, tozmu tozmudur, ambalaj şekli nasıldır, nede nerede nerelerde suda alkolde yağda çözünür çözülür çözünürmü çözülürmü, nerde nerede nerelerde satılır, satışını yapan satan firma firmalar eticaret internet sitesi siteleri hangileridir kimlerdir, nerede bulunur, bulabilirim alabilirim, satıcıları kimlerdir, kimyasal firmaları, kaç lira, kaç tl, fiyatı, satış, satışı, satış fiyatı, fiyatı nedir, ambalaj bidon çuval kilo kilogram kg litre lt fiyatı nedir, kaç para, nereden alabilirim bulabilirim, kullanılan , kullandığı. Kimyasal  kimyasallar fiyatları, sanayide endüstride sanayisinde kullanılan kimyasallar, almak istiyorum, temin tedarik temini tedariği edebileceğim bulabileceğim yerler firmalar siteler, kimyasal firması firmaları ticaret internet eticaret siteleri, satın alma, alabileceğim yerler, satın al.

  • Ürün görselleri temsili olarak verilmiştir. Sevki yapılan ürünle yukarda resmi olan ambalaj şekli ve ürüne ait renk değerleri arasında farklılık olabilmektedir.
  • Burada bulunan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Kullanım talimatı veya kullanım tavsiyesi değildir.Kullanım amacınıza uygun küçük denemelerle ürünün kullanım oranını , kullanım şeklini, üretiminize uygunluğunu siz belirleyebilirsiniz.
  • Bu ürünleri el yüz ve gözünüze temas ettirmeyiniz, yutmayınız
  • Ürünün kullanım kılavuzunda yazıldığı gibi kullanınız.