Kimyasallar Ansiklopedisi - Kimyasal Fiyatları
0 342 337 22 83
Kullanıcı Adı
Şifre
Kayıt Ol | Şifremi Unuttum
Genel Duyuru : GENEL KİMYASALLAR, KİMYEVİ MADDELER VE LABORATUVAR KİMYASALLARI KATEGORİSİNDE BULUNAN BİR KISIM TEHLİKELİ KİMYASALLAR (ZEHİRLİ, BAYILTICI, PATLAYICI YAPIDA OLABİLECEK ÜRÜNLER) STATÜSÜNDE BULUNAN KİMYASALLARIN SATIŞI ŞAHISLARA YAPILMAMAKTADIR. ÜRÜNLERİN GÖNDERİMİ; KİMYASAL KULLANIMI İLE İLİŞKİLİ OLAN FİRMALARA , KURUMLARA, TUBİTAK PROJELERİNE YAPILABİLMEKTEDİR. BU STATÜDE BULUNAN KİMYASALLARA, SATIŞ ŞARTLARINA UYGUN OLMAYAN ŞEKİLDE VERİLEN SİPARİŞLERİN GÖNDERİMİ YAPILAMAMAKTADIR. ×


Kimyasallar Ansiklopedisi

SODYUM BENZOAT Nedir? Kullanım Alanlar Nerelerdir?

SODYUM BENZOAT – E 221

C6H5CO2Na

Tanım

: Beyaz granül veya kristal toz.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Kimyasal adı

: Benzoik asidin sodyum tuzu.

Spesifikasyonlar

:

 

Saflık

: < % 99,9

 

 

Mol ağırlığı

: 144,12 g/mol

 

 

Ağır metaller(Pb gibi)

: < 10 mg/kg

 

 

Arsenik

: < 3 mg/kg

 

 

Asidite

: < 0,25 (ml NaOH 0,1 N)

 

 

Civa

: < 1 mg/kg

 

 

Hazır oksidize maddeler

: < 0,5 (ml KMnO4/10)

 

 

Kurutmadaki kayıp

: % 0,08 (105 oC’de, 4 sa.)

 

 

Kurşun

: < 5 mg/kg

 

     

Kaynak 1

Özellikleri:

Suda çözünür, alkolde az çözünür. Ticari olarak beyaz toz veya pulcuklar halinde bulunmakta olup, sıvılara toz olarak karıştırılmakta ve çabuk çözünmektedir. Suda çözünürlüğü 25 derecede 100 ml de 50 g, alkolde ise 100 ml de 1,3 g’dır. Serbest asit formu ise 100 ml suda 0,34 g çözünmektedir.

Kullanım alanı:

 Asitli gıdalardaki mikroorganizma gelişimini engellemek için kullanılır. Meyve suları, gazoz, turşu gibi gıdalarda olduğu gibi ilaç sanayinde de antimikrobiyal madde olarak kullanılır.

Kullanım özellikleri:

Gıda maddesinin pH’ı 4,5-5,0 arasında ise antimikrobiyal etki göstermektedir.

Gıda katkı maddeleri yönetmeliğinde 1g/kg düzeyinde margarin, reçel, zeytin, jöle, marmelat, kakaolu ürünler, bisküvi, gofret, kek, kremalar, sos ve ketçap gibi ürünlerde kullanılmasına izin verilmektedir.

Mikroorganizmalar üzerindeki etkisi, hücre duvarını ve hücredeki bazı enzimleri inaktive etmesiyle olmaktadır.

Sadece asit gıdalarda etki göstermekte olup düşük asitli (pH’ı 5 den büyük) gıdalarda koruyucu etkisini kaybetmektedir. 

pH 2,5-4,0 değerleri arasında meyve suları, karbonatlı içecekler, % 15’den az alkol içeren alkollü içecekler, düşük şekerli reçel, jöle, marmelat, çikolata hariç diğer şekerlemeler, baharatlar, sıvı çorbalar ve et suları, margarinler, tuzlanmış, kurutulmuş balık, salatalık turşusu, salamura lahanalar gibi asit gıdalarda 150-5.000 mg / kg düzeyinde kullanılmaktadır. pH DEĞERİ 5,0’İN ÜSTÜNE ÇIKTIĞI ZAMAN İSE AKTİVİTESİNİ KAYBEDER.

Öncelikle antimikotik ajan olarak kullanılmakta olup, çoğu maya ve küf , % 0,05-0,1 dissosiye olmamış benzoik asit konsantrasyonunda inhibe olmaktadır.

Gıda zehirlenmesi yapan ve spor oluşturan bakteriler ise %0,01-0,02 dissosiye olmamış asit konsantrasyonunda inhibe edilmektedir.

Sodyum benzoatın genel olarak en çok maya ve bakterilere karşı aktif, küflere karşı daha az aktif olduğu belirtilmektedir.

pH 2,3-2,4 arasında % 0,02-0,03’ lük sodyum benzoat çözeltilerinin pek çok fermantasyon organizmasının gelişmesini engelledikleri ve pH sı 3,5-4 arasında olan meyve sularında % 0,06-0,10’luk konsantrasyonunun yeterli olduğu belirtilmiştir.

Sodyum benzoatın değişik gıdalarda genel kullanım oranı % 0,05-0,1 arasında değişmektedir. Fakat konsantrasyonu genelde % 0,1’i aşmaması ile sınırlıdır çünkü zehirlidir.

Ayrıca medikasyonlarda, fermentasyon karşıtı katkılar ve ilaçlar için tabletleme yağlayıcısında kullanılır. Endüstriyel uygulamaları; bir korozyon önleyici olarak, poliolefin çekirdekleme ajanları olarak, bir boya ara maddesi olarak ve bir katalizör olarak kullanımıdır.

Kaynak 2

SODYUM BENZOAT NEDİR?

Sodyum benzoat, Benzoik asidin sodyum bikarbonat,sodyum karbonat veya sodyum hidroksit ile notralizasyonu sonucu elde edilen bir kimyasal tuzdur. Bu tuz tabii olarak bulunmaz.

Benzoik asit ise pek çok bitki ve hayvanda tabii olarak bulunur. Bu kaynaklardan üretilir. Beyaz ve katı olarak bulunur. 120 0C de erir.Suda erime oranı düşüktür.Alkol vs. gibi sıvılarda erime oranı daha yüksetir. Ticari benzoik asit, 200 0C cıvarında,kobalt ve mangan tuzlarının katalist olarak bulunduğu sıvı fazda oksijen ile toluonun reaksiyonu sonucunda elde edilir. Benzenin konsantre edilmiş sülfirik asid veya CO 2 ile , yine katalistlerin bulunduğu bir ortamda oksidasyonu sonucunda da elde edilebilir. Üretilen benzoik asidin %90 ı sanayide, % 10 u ise gıda, ilaç ve kozmetiklerde kullanılan sodyum benzoat üretiminde kullanılır. Sodyum benzoatın erime sıcaklığı 300 0C cıvarındadır. Suda erime oranı, benzoik asitten 200 defa daha fazladır.

Benzoik asidin ve sodyum benzoatın zehirleme etkisi çok azdır. Ancak alerjik ve asmatik reaksiyonları tetikleyebilir. Cilt ve gözde tahriş yapabilir.

Sodyum benzoat, gıda, ilaç ve kozmetik ürünlerinde koruyucu olarak kollanılır. Bazı ürünlerde ise tat verici madde olarak kullanılır. Ürünlerde kullanılma oranı en fazla %0.1 olmalıdır.. Meşrubatlarda, soslarda, turşularda, konservelerde, diş macununda. İlaç ve diğer kozmetiklerde kullanılır.
Bitkisel kökenli ise dinen helal olur.Bitkisel ya da hayvansal kökenli olduğu açıklanmadıkça şüpheli bir durum söz konusudur.

AEROSİL 200 Nedir? Nerelerde kullanılır?

AEROSİL-200 – E 551

SiO2

Tanım

: Amorf, ince kristal toz.

Ambalaj birimi

: 10 kg’lık torbalarda.

Spesifikasyonlar

:

 

Al2O3

: < % 0,05

Su kaybı (105 oC 2 sa)

: < % 1,5

 

 

Fe2O3

: < % 0,003

Tane iriliği

: 12 mm

 

 

Yanma kaybı(1000oC 2sa)

: < % 1

TiO2

: < % 0,035

 

 

pH değeri

: 3,5-5,5

Yoğun malzeme

: ~ 110

 

 

SiO2

: % 99,8

Yüzey alanı

: 200+25 m2/g

 

           

Uygulamalar: Aerosil-200, 200 m2/g spesifik bir yüzeye sahip hidrofilik dumanlı bir silika’dır. Genel olarak koyulaştırma ve kuvvetlendirme için kullanılır. Boyalar ve kaplamalar, doymamış polyester reçineleri, tabaka haline getirilmiş ve jel örtüler, HTV ve RTV-2K silikon kauçuk, yapıştırıcılar ve kapayıcılıar, baskı mürekkepleri, yapışık bileşikler ve jeller, bitki koruma, gıda ve kozmetiklerde kullanılır.

Özellikler: Sıvı sistemler, bağlayıcılar, polimerler vs…’nin reolojisinin ve dixotropisinin kontrolü; çökme karşıtı, kalınlaştırıcı (koyulaştırıcı) ve anti-sagging ajanı olarak kullanılır; HCR ve RTV-2K silikon kauçuğunun pekiştirilmesi; tozun serbest akışkanlığının ve kekleşme karşıtı karakteristiklerinin düzeltilmesinde kullanılır.

Ambalaj ve depolama: Aerosil 200, çok katmanlı 10 kg’lık çantalarda tedarik edilir. Kuru ortamlarda kapalı konteynerlarda depolanması ve uçucu maddelerden korunması tavsiye edilir. Aerosil 200, üretim tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde tüketilmelidir.

ASKORBİK ASİT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

ASKORBİK ASİT – E 300

(VİTAMİN C)

C6H8O6

 

Tanımı

: Beyaz-uçuk sarı renkte kristal veya toz. 

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Spesifikasyonlar

:

Ağır metaller

: < 10 mg/kg

Arsenik

: < 3 mg/kg

Bakır

: < 5 mg/kg

Civa

: < 1 mg/kg

Demir

: < 2 mg/kg

Kurutmadaki kayıp (3 s. 105 oC)

: < % 0,1

Kurşun

: < 5 mg/kg

Oksalik asit

: < % 0,2

pH değeri (% 5 suda)

: 2,2-2,5

Renk

: BY’den daha koyu değil.

Saflık

: % 99,0-100,5

Spesifik rotasyon (% 10 suda)

: + 20,5’den    + 21,5’ye

Sülfatlanmış kül

: < % 0,1

Mol ağırlığı

: 176,13 g/mol

     

Özellikler: Dekompozisyonla   190 oC civarında erir. Pratikte kokusuz, keskin tada sahiptir. Suda kolayca çözünebilir; etanolde çözünür, yağda, katı yağda, eterde, petrol eterde, toluende ve kloroformda çözünmez.

Kullanım alanları: Asit kristal ve toz ilaç formülasyonlarının üretiminde kendi haliyle multi vitamin ve mineral formülasyonunda kullanılır. Kozmetik emisyonlarında ve diğer preparatlarda da kullanılır. Gıda sanayiinde Vitamin C ve vitamin karışımları olarak bilinir. Vitamin C içecek maddelerinden, meyve, sebze ve derin dondurulmuş ürünlere kadar oldukça geniş bir kullanım alanı bulan bir antioksidan, besleyici ve renk koruyucudur. Askorbik asit ve sodyum tuzları; üründe hızlı bir renk oluşumunu sağlar. Renk oksidasyonu belirli bir ölçüde engellenir. Ürün rengi uzun süre korunur. Askorbik asit ve tuzları, ürünün metal çubuklara temas ettiği yerlerde oluşabilen yeşillenme rengine de mani olurlar. Fazlası antioksidant olarak görev alır. Yağ oksidasyonu sonucu oluşabilecek olan ransiditeyi belli ölçüde engeller. Unlu mamüllerde ise hamur kalitesini ve fırınlama özelliklerini geliştirmesi bakımından kullanılmaktadır.

Kullanım miktarları:

 

 

Dondurulmuş sebzelerin renk stabilizasyonunda

: % 0,5-3’lük çözelti şeklinde

Dondurulmuş balık ve deniz ürünlerinde

: 500-1500 ppm

Et ürünlerinde

: 300-500 ppm

Meyve ve sebze sularının stabilizasyonunda

: 200-500 ppm

Serinletici içeceklerin stabilizasyonunda

: 100-300 ppm

Süt ve süt ürünlerinde

: 50-100 ppm

Şarap ve şampanya stabilizasyonunda

: 50-75 mg/lt

Unlu mamüllerde

: 20-80 ppm

Özel bilgiler: Hava ve ışık aldığında bozunur. Orijinal ambalajında ve oda sıcaklığında saklandığı taktirde 30 ay dayanır. Güçlü bir indirgen ajandır. Suyun ve nemin varlığında derece derece dekompoze olur. Oksidasyon işlemi ışık ve bazı metal iyonları ile  örneğin demir ve bakır katalize olur. Ürünün metallerle temas halinde olmasından kaçınılmalıdır. Okside edici ajanlar ve alkali maddeler hızlı dekompozisyona sebep olurlar. Sulu çözeltiler en fazla 4-6 pH’da dayanır.

NOT: Kıyılmış veya bütün haldeki et renginin, biyolojik bir antioksidan olan C vitamini uygulaması ile korunması mümkündür. C vitamini ilavesi, sığır kıymalarında pigment ve lipid kararlılığını arttırmaktadır. %5 C vitamini solüsyonuna daldırma işleminin pigment oksidasyonunu geciktirdiğini belirtilmiştir.

BETA KAROTEN % 1 nasıl bir renklendiricidir? Nerlerde kullanılır?

BETA KAROTEN - 1 CWD

 

Tanımı

: Düşük tozlu kırmızı-turuncu hafif karakteristik kokulu serbest akışkan toz.

Ambalaj birimi

: 5 kg.

Kimyasal adı

: Beta karoten, Provitamin A.

Spesifikasyonlar

:

Saflık

: > %1,0

Kurşun

: < 5 mg/kg

Ağır metaller(Pb)

: < 10 mg/kg

Kurutma Kaybı (2 h, 105 oC)

: <  %6

Arsenik

: < 3 mg/kg

Çinko

: < 25 mg/kg

Kadmiyum

: < 1 mg/kg

Çinko ve Bakır

: < 50 mg/kg

Civa

: < 1 mg/kg

 

 

Bileşimi: Dextrin ve Glukoz’un oluşturduğu bir matrixte çok ince damlacıklar şeklinde yerleşen bitkisel bir yağda stabilize Beta Karoten’in bir dağılımını içerir. Antioksidan olarak DL-α-tocopherol ve Ascorbyl Palmitat; kekleşme karşıtı ajan olarak Trikalsiyum fosfat içerir.

Çözünürlük: Bu ürün ince (iyi) bir dağılım elde etmek için karıştırılan soğuk suya serpilebilir. (CWD: Cold Water Dispersible: Soğuk Suda Dağılır)

Stabilizasyon, Stabilite: Bu ürün DL-α-tocopherol ve Ascorbyl Palmitat’la stabilize edilir. Max. 25 oC’de kapalı orijinal ambalajında saklandığında en az 24 ay stabildir.

Depolama: Ürün, atmosferik oksijene, ışığa, ısı ve neme hassastır. Bu yüzden soğuk bir yerde sıkıca kapalı ışık geçirmez konteynerlarda saklanmalıdır. Konteynerlar ilk kez açıldıktan sonra, içeriklerinin hızla tüketilmesi tavsiye edilir.

Düzenlemeler: Beta karoten bir çok ülkede bir gıda renklendirici olarak kullanım için uygun bulunur. Bununla birlikte bağımsız ülkelerdeki düzenlemelere uyulmalıdır.

Uygulamalar:

İlaç preparatlarında: Beta karoten -1 CWD; şeker kaplamalı tabletler, şuruplar ve emülsiyonlar için mikemmel bir renklendiricidir. Provitamin A olarak hazır içecek (suyla hemen hazırlanabilen) içecek granüllerine dahil edilebilir. Bir Accela-Cota tablet kaplama makinesinde uygulama için tipik bir şeker-film kaplayıcı süspansiyon şu kompozisyonlarda olabilir;

Sukroz

: 40 g

PVP/VA 64

: 10 g

PEG 6000

: 8 g

Beta karoten-1 CWD

: 3 g

Titanyum Dioksit

: 6 g

Talc

: 10 g

Su

: ad 240 g

Gıda Ürünlerinde; Beta karoten -1 CWD, özellikle hazır içecek tozlarını, meyve şekerlemelerini, şekerlemeler, bisküviler, sakız, dondurma, toz soslar, çorba tozları, tart tozları, fermente süt ürünleri vb...ürünleri renklendirmek için uygundur. Ayrıca meyve suları ve limonatalarda kullanım için de uygundur. İstenen renk tonuna bağlı olarak aşağıdaki kompozisyonlar tavsiye edilir;

Ürün adı

Tonlama

Lucarotin 1 CWD’nin yaklaşık aralığı

Limonatalar

:     -

: 0,2 g/l

: İçecek

Hazır içecek tozları

: Turuncu

: Limon

: 0,3-0,7 g/kg

: 0,3-0,5 g/kg

: Toz

Tatlılar

: Limon

: Ananas

: 0,2-0,3 g/kg

: 0,6-0,8 g/kg

 

Meyve sakızları

: Limon

: Ananas

: Elma

: 0,35-0,45 g/kg

: 0,3-0,35 g/kg

: 0,5-0,6 g/kg

 

Meyve şekerlemeleri

: Limon

: 25 g/l

: Şeker şurubu

Kekler

: -

: 2 g/kg

 

Sünger doldurucular

: -

: 0,2-0,8 g/kg

 

Sakız

: Limon

: 0,6 g/kg

 

Dondurma

: -

: 0,4-1,2 g/kg

: Buz yığını

Dondurulmuş meyveli şerbetler

: -

: 0,01-0,8 g/kg

: Yığın

Hazır sos (krem karamel) tozları

: Limon

: 7 g/kg

: Toz

Yoğurt

: -

: 0,3-1,7 g/kg

 

Çorba tozları

: -

: 0,2-0,8 g/kg

: Toz

Tart sosları

: -

: 0,6-0,8 g/kg

 

BETA KAROTEN % 10 nasıl bir renklendiricidir? Nerlerde kullanılır?

BETA KAROTEN - 10 CWD F/O

 

Tanımı

: Hafif karakteristik kokulu kahve-kırmızı serbest akışkan ince toz.

Ambalaj birimi

: 5 kg.

Kimyasal isimleri

: Beta karoten, provitamin A.

Spesifikasyonlar

:

Saflık

: > %10

Kurşun

: < 5 mg/kg

Ağır metaller

(kurşun)

: < 10 mg/kg

Kurutma Kaybı (2 h, 105 oC)

: < %6

Arsenik

: < 3 mg/kg

Çinko

: < 25 mg/kg

Kadmiyum

: < 1 mg/kg

Çinko ve Bakır

: < 50 mg/kg

Civa

: < 1 mg/kg

 

 

Bileşimi: Bu toz, balık jelatin (F/O: Fish Gelatin/ Orange: Balık Jelatin / Orange) ve Glıkoz şurubunun bir matrixinde çok ince damlacıklar şeklinde emdirilmiş bitkisel bir yağda stabilize Beta Karoten’in bir dağılımından oluşur. Antioksidan olarak DL-α-tocopherol ve Ascorbyl Palmitat; kekleşme karşıtı ajan olarak Trikalsiyum fosfat içerir.

Çözünürlük: Bu ürün, S/Y formülasyonundan hafifçe daha turuncu olan turuncu-sarı renkli iyi (ince) bir dağılım elde etmek için karıştırılan soğuk suya serpilebilir. (CWD: Cold Water Dispersible: Soğuk Suda Dağılır)

Stabilizasyon, Stabilite: Bu ürün DL-α-tocopherol ve Ascorbyl Palmitat’la stabilize edilir. Max. 25 oC’de kapalı orijinal ambalajında saklandığında en az 24 ay stabildir.

Depolama: Ürün, atmosferik oksijene, ışığa, ısı ve neme hassastır. Bu yüzden soğuk bir yerde sıkıca kapalı ışık geçirmez konteynerlarda depolanmalıdır. Konteynerlar ilk kez açıldıktan sonra, içeriklerinin hızla tüketilmesi tavsiye edilir.

Düzenlemeler: Beta karoten bir çok ülkede bir gıda renklendirici olarak kullanım için uygun bulunur. Bununla birlikte bağımsız ülkelerdeki düzenlemelere uyulmalıdır.

Uygulamalar: Bu tozun soğuk suda dağılabilme kolaylığı, ısıtma basamağında ısı ve zamandan tasarruf sağlaması gibi Beta karoten CWD F/O’nun avantajlarından biridir. Bu toz sulu ortamda, oda sıcaklığında Beta Karoten’in nano partiküllerinin bir dağılımını oluşturmak üzere kolaylıkla dağılır.

Ürün üretim prosesi sırasında direkt olarak eklenebilir yada yavaş bir şekilde ağırlığının 20-100 katı ağırlığındaki suya yavaş bir şekilde eklenebilir. Stok dağılımlar, tozun istenen oranda karıştırılan suyun içine yavaş bir şekilde serpilerek hazırlanır. Stok bir dağılım yalnızca doğrudan kullanım (hemen kullanım) için hazırlanmalıdır.

Beta karoten CWD F/O, özellikle meyve suları, meyve meşrubatları, limonatalar ve askorbik asit içerebilen meyve suyu konsantreleri bazındaki diğer ürünleri renklendirmek için uygundur.

Ayrıca Beta karoten’in; hazır içecek tozları, şekerlemeler, şekerli meyveler, bisküviler, sakız, dondurma, sos (krem-karamel) tozları, çorba tozları, milk shake’ler, fermente süt ürünleri, pasta, peynir vs... gibi ürünlerin herhangi birinde renklendirici olarak kullanımı kanunla yasaklanmamıştır.

Bu ürün soğuk ortamdaki mükemmel dağılım özellikleri nedeniyle, gıdaları Provitamin A bakımından kuvvetlendirmek (zenginleştirmek) için vitamin karışımlarında kullanılabilir.

Not: Beta karoten CWD F/O kullanılırken “Material Safety Data Sheet”e uyulmalıdır.

DEKSTROZ nedir? Nerelerde kullanılır?

DEKSTROZ

(MISIR ŞEKERİ)

C6H12O6

 

Tanımı

: Kokusuz, suda çözünebilen beyaz tatlı toz.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Spesifikasyonlar

:

Asidite (ml NaOH 0,1 N/6 g)

: < 0,15 ml

Spesifik rotasyon

: 52,7o

Kurşun

: < 0,5 ppm

Sülfat külü

: % 0,01

Kurutma kaybı

: % 8,34

Yanma artığı

: < % 0,1

pH

: 4,7

 

 

Kullanım alanları: Genel olarak “üzüm şekeri” veya “kan şekeri” olarak anılan, dekstroz doğada geniş çapta bulunan bir şekerdir. Dextroz canlı organizmanın enerji kaynağıdır. Doğal olarak bazı bitkilerde serbest olarak bulunur. İnsan kanında % 0,1 oranında bulunur. Ticari olarak, dekstroz nişastanın hidrolize edilmesinden sonra, saflaştırılması, konsantre edilmesi ve sonradan kristalleştirilmesi ile üretilir. Besleyici hususlara ek olarak, dekstrozun fonksiyonel ve duyumsal özelliklerinden dolayı birçok gıda uygulamasında önemli bir rolü bulunmaktadır. Hem doğal bir tatlandırıcı hem de renk verici olarak ekmekte, karamelde, kurabiyelerde ve pekçok üründe kullanılır. İlaç sanayiinde de geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Kullanım miktarları

Çikolata kaplama, kremler, Fonden, bisküvi ve kek

: % 10 (şekerin)

Dondurma

: % 25 (şekerin)

Et işleme (kür)

: 2-4 kg/100 lt

Fırıncılık ürünleri

: % 2  (un oranının)

Karbonatlı içecekler

: % 10-20

Konsantre içecekler

: % 30  (şekerin)

SENTETİK BOYALARIN verdiği renkler nasıldır?

Boya ismi

C. I. Hue Name

EEC No.

Verdiği renk

Tartrazine

Food Yellow 4

19140

 

Sunset Yellow FCF

Food Yellow 3

15985

 

Carmoisine

Food Red 3

14720

 

Ponceau 4R

Food Red 7

16255

 

Amaranth

Food Red 9

16185

 

Erythrosine

Food Red 14

45430

 

Allura Red 40

Food Red 17

16035

 

Chocolate Brown HT

Food Brown 3

20285

 

Indigo Carmine

Food Blue 1

73015

 

Brilliant Blue FCF

Food Blue 2

42090

 

Quinoline Yellow (WS)

Food Yellow 13

47005

 

Food Black PN

Food Black 1

28440

 

Fast Green S

Food Green 4

44090

 

Patent Blue V

Food Blue 5

42051

 

Fast Red E

FastRed E

16045

 

Food Red 2G

Food Red 2G

18050

 

Fast Green FCF

Food Green 3

42053

 

AMONYUM BİKARBONAT Nedir? Kulllanım Alanları Nelerdir?

NH4HCO3

AMONYUM BİKARBONAT

 

Tanımı

: Parlak, sert, renksiz veya beyaz kristal toz.

 

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

 

Spesifikasyonlar

:

 

 

Erime Noktası

: 107,5 oC

Klor

: max.% 0,2

 

Özgül ağırlık

: 1,59

Sülfit

: max. % 0,002

 

Saflık

: min. % 99

Sülfat

: max. % 0,1

 

Arsenik

: max.% 0,0002

Ağır metaller (Pb)

: max. % 0,0005

           

Özellikler: 10 oC suda % 14, 20’ oC de % 17,4, 30 oC’de % 21,3 oranında çözünür.  Alkolde ve asetonda çözünmez. Amonyum sülfat ile kalsiyum karbonat karışımının süblimasyonuyla elde edilmektedir.

Kullanım alanları: Unlu mamüllerde (maya görevi görür), kabartma tozu formülasyonlarında, yangın söndürücülerde, geçirgen plastik üretiminde, temizlik ürünlerinde, seramik, boya, tekstil deri ve gübre sanayiinde kullanılır. Amonyum bikarbonat kabartma tozunda kullanıldığında elde edilen ürünün raf ömrü kısa olur. Kakao tozunun alkalizasyonunda ve pişirmede karbondioksit oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır.

AMONYUM PERSÜLFAT Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

AMONYUM PERSÜLFAT

(NH4)2S2O8

 

Tanım

: Beyaz serbest akışkan kristaller.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık PE torbalar.

Kimyasal adı

: Peroksi disülfürik asit diamonyum tuzu.

Spesifikasyonlar

:

Mol ağırlığı

: 228,18 g/mol

Asit (H2SO4)

: max. %  0,10

Saflık, (NH4 )2 S2O8

: min. % 99

Demir (Fe) içeriği

: max. 5 ppm

Aktif Oksijen

: min. % 6,94

Ağır Metaller

: max 5 ppm

pH (% 5’lik çözelti)

: 3-5

Bozunma Sıcaklığı

: 80 °C

Özgül Ağırlığı

: 1,98 g/cm3

Suda çözünürlük, 20 oC

: 620 g/l

Özellikler: Suda çözünür, dekompoze olur. Amonyum persülfat, bir çok uygulamada kullanılan güçlü bir oksidize edici ajandır ve serbest radikal üretir.

Kullanım Alanları:

Camda, çinko ve PCB üretim prosesinde etching ajanı olarak; tekstil ve ağartma işlemlerinde; renk ve koku giderme yağlarında; boyaların üretiminde; bakırın yüzey muamele ajanı olarak ve toprak düzenleyici olarak kullanım alanı bulur.

Diğer kullanımları:

• Akrilonitrilin polimerizasyonunda, genellikle alkali sülfitlerle birlikte poliakrilonitril elyaf üretiminde, monomerlerin emülsiyon polimerizasyonunda,
• Un, yağ, tutkal, sabun v.s. üretimlerinde beyazlatıcı olarak,
• Plastik, fotoğraf, parfümeri gibi sanayi kollarında,
• Çeşitli kimyasal maddeler üretimi ve metalurjide oksitleyici olarak.

Depolama: Kapalı, soğuk ve kuru yerlerde, ısı ve nemden korunarak depolanmalıdır. Pas ve metal tozları katalitik bozunmaya neden olabilir. 30 °C'nin altında 12 ay süreyle aktivite kaybına uğramadan depolanabilir. Yanıcı olmamasına karşın serbest oksijen nedeniyle yanıcı maddelerin parlamasına yardımcı olur. Amonyum Persülfat ile çalışırken gözler, cilt ve giyecekler korunmalıdır. Tutuşmada bozunarak zehirli gaz açığa çıkar. Dikkatli çalışıldığında kristal ve çözelti olarak sağlığa zararı yoktur.

ANTOSİYANİN BOYALAR Nedir?

ANTOSİYANİN  (% 8,5) – E 163

 

Tanımı

:  % 100 doğal renk verici (eflatun-kırmızı) kırmızı renkli toz boya.  

Ambalaj birimi

: Çeşitli.

Spesifikasyonlar

:

Arsenik

: 3 ppm

Kükürt dioksit

: 1 ppm

Boyama gücü

: % 8,5 Anthocyanin

pH

: 2,8-3,8

Kadmiyum

: 1 ppm

Taşıyıcı

: dextrin veya şeker

Kurşun

: 10 ppm

 

 

Kullanım alanları: Eflatun mısırdan sıvı ekstrüzyon yöntemiyle elde edilen, suda çözünen doğal boyadır.  Koyu kırmızı-mor renkli üzüm, çilek, elma, kiraz, lahana, pancar, patlıcan gibi sebze ve meyveler antosiyaninleri içerir. Antosiyaninler kuvvetli antioksidanlardır. Antosiyanin en çok bulunan asit baz indikatörlerden biridir. Renk pH’a  göre değişir. Asidik çözeltide kırmızı iken, hafif alkali çözeltide mor-yeşil arası bir renk alır. Tam alkali çözeltide ise rengi sarıya döner. Isı ve ışığa iyi dayanır.  Çok çeşitli alanlarda renk verici ajan olarak kullanılmaktadır.

ASESÜLFAM K Nasıl Bir Tatlandırıcıdır? Nerelerde Kullanılır?

ASESÜLFAM-K  E 950

C4H4KNO4S

ASESÜLFAM K 

Tanımı

: Beyaz ince kristal yapıda.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Kimyasal adı

: Asesülfam potasyum;  6-metil-3,4-dihidro-1,2,3- oxathiazin -4-one 2,2-

 

  dioxide potasyum tuzu.

Spesifikasyonlar

:

 

Agır metaller (Pb gibi)

: 0,13 ppm

Saflık

: % 99,86

 

Arsenik (As)

: 0,15 ppm

Kurutmadaki kayıp

: % 0,06

 

Florür

: 0,11 ppm

Potasyum

: % 19,21

 

Kurşun (Pb)

: 0,018 ppm

Selenyum

: 0,1 ppm

 

Mol ağırlığı

: 201,24 g/mol

Suda çözünürlük

: çözünür

         

Kullanım alanları: Gıda sanayiinde her türlü diyabetik ve dietetik ürün formülasyonlarında şekerin yerine kullanılan bir yapay tatlandırıcıdır. Özellikle ısıl işlem gören diyabetik ve dietetik ürünlerde, ısıya dayanıklı olması dolayısıyla tercih edilmektedir. Tatlandırıcılar sayesinde hem şeker hastalarının, hem kilo problemi olan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği düşük kalorili ürünler üretilebilmektedir. Unlu mamüller, çiklet, jelatinli tatlılar, alkolsüz içecekler vb... farklı gıdalarda kullanılmaktadır. Sukroz çözeltisine göre 200 kat daha fazla düşük kalorilidir. Diğer tatlandırıcılarla birlikte kullanıldığında sinerjistik etki gösterir. Mükemmel raf ömrüne sahiptir. Pişirildiğinde veya fırınlandığında bozulmaz. Suda kolayca çözünür, fakat alkollerde az çözünür.

ASETİK ASİT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

ASETİK ASİT (% 80 - % 100) – E 260

CH3COOH

 

Tanımı

: Keskin sirke kokulu renksiz şeffaf sıvı.

Ambalaj birimi

: 60 kg.lık plastik çanta bidonlarda.

Kimyasal isimleri

: Etanoik asit;  metankarboksilik asit.

Spesifikasyonlar

:

Saflık

: % 80 (± 2)

Klorür

: max. 50 ppm

Su

: max. % 20

Toplam sülfat

: max. 50 ppm

Demir

: max. 2 ppm

Formik asit

: max. 500 ppm

Ağır metaller

: max. 2 ppm

Asetaldehit

: max. 50 ppm

Renk (APHA)

: max. 10

 

 

Saflık

: % 99,5

Klorür

: max. 15 ppm

Buharlaşma kalıntısı

: max. % 0,01

Toplam sülfat

: max. 15 ppm

Demir

: max. 2 ppm

Formik asit

: max. 500 ppm

Ağır metaller

: max. 2 ppm

Asetaldehit

: max. 50 ppm.

Renk (APHA)

: max. 10

 

 

Özellikler: Su, etanol, aseton, toluen, hegzan ile her derecede karışabilir. İşlenmemiş incirde sitrik asitle birlikte doğal olarak bulunmaktadır.

Depolama: Asetik asit, % 25 lik konsantrasyonun üzerinde deride yanma, gözlerde kalıcı zarara yol açacak ölçüde tahriş edicidir.Ayrıca sindirim siteminde ciddi zararlara yol açabilir ve kan asiditesinde ölümcül değişimler yaratabilir. 39˚C üzeri sıcaklıklarda parlayabilme ve  havayla patlayıcı karışımlar oluşturabilme özelliği vardır. Dolayısıyla çok dikkatli depolanmalı ve kullanılmalıdır.

Kullanım alanları: Kauçuk imalatında koagülatör olarak ve boya ve deri sanayiinde kullanılmaktadır.

Vinil asetat üretiminde: Dünyada üretilen asetik asitin yaklaşık % 45 i vinil asetat üretiminde kullanılmaktadır.Vinil asetat, boya ve yapıştırıcı sektöründe kullanılan polivinil asetat ve diğer polimerlerin başlangıç maddesidir.

Asetik anhidrit üretiminde:  Üretilen asetik asitin % 25-30’ u asetik anhidrite dönüşüm prosesinde kullanılmaktadır. Asetik anhidrit ise selüloz asetatın (sentetik tekstil) ana hammaddesidir ve fotoğraf filmlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca asetik anhidrit, aspirin, eroin ve diğer bazı bileşiklerin üretiminde kullanılmaktadır.

Gıdada: Asetik asitin %5 ile % 8 lik çözeltileri direk olarak sirke yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca turşu yapımında % 18 e kadar olan çözeltileri de kullanılmaktadır. Salata sosları, mayonez, tatlı ve ekşi turşular ve birçok solar ile et kürlemede ve sebze konservelerinde kullanılmaktadır.

Mayonez üretiminde, asetik asit katılmasıyla Salmonella’nın ısıya karşı direnci azaltılmaktadır. Asetik asit pH düştükçe artan mikrobiyolojik etki göstermektedirler. Ekmekte ve diğer fırınlanmış ürünlerde asetik asidin kullanımına izin verilmektedir. Ancak yeterli antimikrobiyal etki için gerekli olan miktar üründe istenilmeyen bir tad oluşturabilmektedir. Maya ve bakterilere karşı küflere olduğundan daha etkilidir. Asetik asit ancak pH: 3,5’ta ekmek küfü Aspergillus niger ve Rhizopus nigricans’ı inhibe etmektedir. Asetik asit ketçap, mayonez ve turşu gibi asitlik ve karakteristik lezzetin istendiği gıdalarda hem lezzet katmak hemde koruyucu etkisinden yararlanmak amacıyla kullanılmaktadır.

Çözücü olarak: Asetik asit mükemmel bir polar çözücüdür. Teraftalik asit (polietilen teraftalatın-PET hammadesi) üretimine çözücü olarak kullanılır. Ayrıca, karbokatyonların yer aldığı  bir çok reaksiyonda çözücü olarak kullanılır.

Kimyevi madde üretiminde: Asetik asit, sodyum asetat (tekstil endüstrisi ve gıda koruyucusu), bakır asetat (pigment ve fungisit olarak kullanılır), alüminyum ve demir asetat (boyalar için renk verici olarak kullanılır) üretiminde başlıca hammaddedir.

pH ayarlayıcısı: Zayıf bir asit olmasından ve sulu çözeltilerle kolaylıkla karışabilmesinden ötürü tekstil, gıda, kozmetik, deri, ilaç sektörlerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tekstil sektöründe en çok kullanılan asit asetik asittir. Genellikle tüm yumuşatıcıların asidik ortamalarda reaksiyon vermesinden dolayı yumuşatıcının kumaşa çekilmesinin sağlanması için banyoya verilmektedir.

ASPARTAM Nasıl Bir Tatlandırıcıdır? Nerelerde Kullanılır

ASPARTAM – E 951

C14H18N2O5

 

Tanımı

: Suda çok iyi çözünen, alkol ve yağda çözünmeyen, kokusuz, beyaz,

 

  kristal toz.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Kimyasal adı

: N-L-alfa-asparti-fenilalanin, 1-metil ester.

Spesifikasyonlar

:

Ağır metaller (Pb gibi)

: < 10 ppm

Kurşun

: < 1 mg/kg

 

Arsenik (As)

: < 3 ppm

Küfler ve mayalar

: < 10 CFU/g

 

Diketopiperazin

: < % 1,5

pH

: 5,05

 

Geçirgenlik

: % 99,8

Saflık

: % 99,2

 

E. coli

: yok

Salmonella

: yok

 

Koliform

: yok

Sülfat külü

: % 0,06

 

Kurutmadaki kayıp

: % 3,3

Toplam canlı

: < 10 CFU/g

 

Mol ağırlığı

: 294,31 g/mol

 

 

 

Kullanım alanları: Gıda sanayiinde her türlü diyabetik ve dietetik ürün formülasyonlarında şekerin yerine kullanılan bir yapay tatlandırıcıdır. Yapay tatlandırıcılar arasında, sağladığı düzgün tat profili sayesinde en geniş kullanım alanı bulan tatlandırıcıdır. Aspartam belirli uygulamalarda tadı tetikleyebilir. Tatlandırıcılar sayesinde hem şeker hastalarının hem de kilo problemi olan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği düşük kalorili ürünler üretilebilmektedir. Kullanıldığı başlıca ürünler; diyet gıdalar, alkolsüz içecekler, içecek karışımları, jelatinli tatlılar, düşük kalorili dondurulmuş tatlılar.

Özel bilgiler: Nem, aspartil ve fenilalanine ayrışmasına yol açacağından; MUTLAKA RUTUBETTEN KORUNMASI GEREKMEKTEDİR.! FENİLKETONURİ (PKU) HASTALIĞI OLAN KİŞİLER ASPARTAM TÜKETMEMELİDİRLER.

BORAKS Nedir? Nerelerde Kullanılır?

BORAKS DEKAHİDRAT

Na2B4O7.10H2O

 

Tanım

: Beyaz kristaller.

Ambalaj birimi

: 50 kg.

Kimyasal adı

: Sodyum tetra borat dekahidrat.

Spesifikasyonlar

:

Mol ağırlığı

: 381,4 g/mol

B2O3

: 37,67

SO4

: % 17

Cl

: % 16

Demir

: % 3

Saflık

: % 103,19

Suda çözünmeyen maddeler

: % 0,012

pH

: % 9,38

Granül, +1 mm

: % 0,8

Granül, -0,06 mm

: % 3,6

Özellikleri: Ağızda tatlı bir alkali tat bırakır, dehidrasyon sonucunda tebeşirimsi tinkalkonite dönüşebilmektedir.

Kullanımı: Isıya dayanıklılık, yüzey sertliği ve dayanıklılığı istenen camların üretiminde kullanılır. Seramik sanayinde seramiklerin yüzeylerindeki kaplama malzemelerinin akışkanlıklarını artırıp, yoğunluklarını ve doygunlaşma ısılarını düşürmek için kullanılır. Sabun ve deterjanlara mikrop öldürücü ve su yumuşatıcı etkisi nedeniyle % 10 boraks ilave edilir. Gübrede kullanılan ortoborat yapımında veya istenmeyen otların temizlenmesi için tarım ilacı yapımında kullanılır. Borik asit ve borakstan elde edilen % 30’luk sodyum oktoborat çözeltisi ile işlem görmüş ahşap malzemeler yavaş yavaş kurutulduğunda, bozulmadan ve çürümeden uzun süre kullanılabilir. Demir ve çelik kaynak yapıldığında borax ve amonyum klorür karışımı bir akış (akı) olarak kullanılır. Altın ve gümüş lehimlerinde boraksın suyla karışımı akış (akı) olarak kullanılmaktadır. Ayrıca hafif  antiseptik, temizleyici ajan, su yumuşatıcı, antifrizler için korozyon önleyici olarak, emaye (mineleyici) üretiminde, cilalama kaplama(şelaklar), ısı dayanımlı cam (pyrex gibi) üretiminde, gübrede, tıbbi ürünlerde (ilaçlar) ve diğer kimyasallarda (çok miktarda tüketildiğinde toksik) koruyucu olarak kullanılmaktadır. Gıda alanında meyveler % 5-8 oranında boraks içeren çözeltiyle yıkanarak küf mantarlarının zararlı etkileri önlenmektedir.

BORİK ASİT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

BORİK ASİT

H3BO3

 

Tanım

: Beyaz kristaller.

Ambalaj birimi

: 50 kg.

Kimyasal adı

: Hidrojen borat; Borarik asit; orto borik asit.

Spesifikasyonlar

:

Mol ağırlığı

: 61,83 g/mol

B2O3

: % 56,32

SO4

: 325 ppm

Saflık

: % 100,04

Erime noktası

: 170,9 oC

Kaynama noktası

: 213,5 oC

Yoğunluk, 20 oC

: 1435 kg/m3

Dökme yoğunluğu, 20 oC

: 780-815 kg/m3

Kullanım alanları: Borik asidin en önemli kullanımı, boraks ve boron bileşikleri gibi tuzlarının eldesidir. Isıya dayanıklı cam, yanmaz kumaşlarda, elektroliz banyolarında, deri üretiminde, porselen parlatmada ve çelikleri sertleştiricilerde kullanılır. Antiseptik ve antiviral etkiye sahiptir. Sulu çözeltileri gargaralarda, göz damlalarında, cilt losyonları ve kozmetiklerde kullanılır. Borik asit ve tuzları, bir çok ticari böcek öldürücü ve ahşap koruyucuların bileşenleridir. İlaç ve kozmetiklerde borik asit pH tamponu, orta derecede antiseptik ajan ve emülsifiye edici olarak kullanılır. Merhemler, gargaralar, göz damlaları, banyo tuzları, kremler ve şampuanlarda kullanılır. Borik asit ilaçlı sabunlara ilave edilir. Borik asit, ısıya dayanıklı, yüzey sertliği ve dayanıklılığı istenen camların üretiminde kullanılır. Seramik sanayinde seramiklerin yüzeylerindeki kaplama malzemelerinin akışkanlıklarını artırıp, yoğunluklarını ve doygunlaşma ısılarını düşürmek için kullanılır. Selülozik maddelerin ateşe dayanıklılığını sağlar. Tutuşma sıcaklığına gelmeden selülozdaki su moleküllerini uzaklaştırırlar ve oluşan kömürün yüzeyini kaplayarak daha ileri bir yanmayı engellerler. Gübrede kullanılan ortoborat yapımında veya istenmeyen otların temizlenmesi için tarım ilacı yapımında kullanılır. Nikel kaplamada elektrolit olarak kullanılır. Borik asit ve borakstan elde edilen % 30’luk sodyum oktoborat çözeltisi ile işlem görmüş ahşap malzemeler yavaş yavaş kurutulduğunda, bozulmadan ve çürümeden uzun süre kullanılabilir. Borik asit bakteriyostatik ve fungisidal özelliklerinden dolayı kereste, kauçuk, deri ve nişasta ürünlerinde koruyucu olarak kullanılan bir madde olup, yalnızca mersin balığı yumurtasında kullanımına izin verilmektedir. 

ASETON Nedir? Özellikleri Nelerdir?

ASETON

(CH3)2C=O

 

Tanım

: Berrak renksiz karakteristik kokulu uçucu sıvı.

Ambalaj birimi

: 165 kg’lık varillerde.

Kimyasal adı

: Dimetil keton; 2-propanon.

Spesifikasyonlar

:

 

Mol ağırlığı

: 58,08 g/mol

Suda çözünürlük

: çözünür.

 

Aseton içeriği

: < 0,3 wt PCT

Asidite (asetik asit)

: < 0,002 wt PCT

 

Su içeriği

: < 0,3 wt PCT

Spesifik gravite

: 0,791-0,793 20/20oC

 

Destilasyon

: < 1,0 oC

Uçucu olmayanlar

: < 0,001 g/100 ml

 

Renk ( Pt-Co)

: < 5

 

 

         

Özellikleri ve kullanım alanları: Kümen peroksidasyonundan fenolle birlikte bir birleşik ürün olarak üretilir. Yanıcıdır. Organik solventlerin çoğuyla kolaylıkla karışır ve distile suda tüm oranlarda çözünür. Bir çok kimyasal reaksiyonda bir bileşen olduğu gibi bir çok solvent uygulamalarında da kullanılır. Çözgenlerden, akriliklerin ve polikarbonatların üretimine kadar çok çeşitli alanlarda kullanımı mevcuttur. Metil metakrilat için aseton siyanhidrin, bisfenol A, MIBK, MIBC, ve solvent olarak kullanılır.

PAYET KOSTİK (SODYUM HİDROKSİT) Nedir? Nerelerde Kullanılır

SODYUM HİDROKSİT

NaOH

 

Tanım

: Beyaz-renksiz kokusuz sıvı, boncuk ve flakeler.

Ambalaj birimi

: 25 kg

Spesifikasyonlar

:

Toplam alkalite

: ³ 990 g/kg

Sodyum karbonat

: £ 4 g/kg

Sülfat

: £ 40 mg/kg

Klorür

: £ 40 mg/kg

Demir

: £ 10 mg/kg

Arsenik

: £ 3 mg/kg

Kurşun

: £ 0,5 mg/kg

Civa

: £ 0,05 mg/kg

Ağır metaller(Pb)

: £ 20 mg/kg

Molekül ağırlığı

: 40,01 g/mol

Yoğunluk, 20 oC

: 2,13 kg/dm3

Açık yoğunluk, 20 oC

: ~ 1,14 kg/ dm3

Erime noktası

: 318,4 oC

Spesifik ısı, 20 oC

: 2,01 kj/kg oC

Erime ısısı, 15 oC

: 167,5 j/g

Standart oluşum ısısı

: 10,67 kj/g

Özellikler: Yanıcı değildir. Nem yada suyla teması maddeleri ateşlemeye yetecek kadar ısı açığa çıkarabilir. Çoğu metallerle patlayıcı olan hidrojen gazı açığa çıkararak reaksiyona girer. Ürün suyla, kuvvetli asitlerle, çok genel metallerle, yanıcı maddelerle, çinko, aluminyum peroksitler ve halone edilmiş hidrokarbonlarla reaksiyona girer.

Kullanım alanları: İnorganik ve organik kimya endüstrisinde, kağıt hamuru ve kağıt endüstrisinde; tekstil endüstrisinde; aluminyum endüstrisinde; gıda endüstrisinde; deterjan ve sabun endüstrisinde; asit nötralizasyonu; zirai kimyasallar endüstrisinde; boya endüstrisinde; patlayıcı endüstrisinde; yiyecek endüstrisinde; iyon değiştirici reçinelerin rejenerasyonunda; cevher flatasyonu ve işleme endüstrisinde; ilaç endüstrisinde; petrol rafineri endüstrisinde; suni ipek endüstrisinde; su arıtma endüstrisinde nötralize edici ajan ve kimyasal ayıraç olarak kullanılan güçlü bir bazdır.  Sodyum hidroksit, tekstilde peroksitin parçalanıp aktif oksijeni açığa çıkartması için kasar banyosunda alkali olarak kullanıldığı gibi elyafı şişirme özelliğinden dolayı kumaşı temizleyip boya moleküllerinin

elyafa nüfuz etmesini de sağlar. Kasarda kullanılır.
Gıdada toz kakonun alkalizasyonunda, proteinlerin hidrolize edilmesinde ve invert şeker üretiminde reaksiyonun durdurularak asidin nötralize edilmesinde kullanılmaktadır.

 

Depolama: İlgili düzenlemelerle uyumluluk içinde depolanmalıdır. Paletler kuru alanlarda depolanmalı ve  2 sıradan daha fazla üst üste konulmamalıdır. Güneş ışığına, neme ve yağmura maruz kalmamalıdır. Fifo prensibine göre kullanılmalıdır. Paketleme tarihinden itibaren 2 yıl raf ömrüne sahiptir. Kostik soda düzenlemelere göre hazırlanmalıdır. Küçük ürün miktarları dikkatli bir şekilde suyla seyreltilmeli ve sonra bir asitle nötralize edilmelidir

 

Güvenlik: Korozif bir üründür. Mukus zarında, gözde ve ciltte hızlı bir şekilde yanık oluşturur. Suyla ve asitle kuvvetli şekilde ısı vererek reaksiyona girer. Yeterli güvenlik eğitimi almış bir personel tarafından işlenmelidir ve uygun koruyucu ekipmanları (eldiven gözlük vs…) giyilmelidir.

SİTRİK ASİT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SİTRİK ASİT MONO / ANH. - E 330

C6H8O7.H2O - C6H8O7

 

Tanım

: Renksiz veya beyaz kristal toz veya granül.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Spesifikasyonlar

:

 

Ağır Metaller

: < 5 mg/kg 

Kurşun

: < 0,5 mg/kg

 

 

Arsenik

: < 1 mg/kg

Oksalik Asit

: < 100 mg/kg

 

 

Demir

: < 3 mg/kg

Saflık

: % 99,7-100,3

 

 

Civa

: < 0,5 mg/kg

Sülfatlanmış Kül

: < % 0,05

 

 

Kalsiyum

: < 30 mg/kg

Su

: % 8,0-8,8

 

 

Klor

: < 5 mg/kg

 

 

 

             

 

 

Balık İşleme

: % 2

Et Endüstrisi 

: EUM

Fırıncılık

: 1,5-10 gr/kg

Jöleli pastalar

: % 3-4

Kakao ve çikolatalı ürünler

: % 0,5

Kümes hayvanları işleme  

: 2-5 gr/lt

Marmelat ve reçeller 

: % 3

Meyve suları

: 3 gr/lt

Nektarlar

: 5 gr/lt

Şarap

: % 0,05-0,4

Şeker ve şekerlemeler

: % 0,5

Turşuculuk

: % 1-5

Yağ sanayi

: % 0,1-0,5

Genel Bilgi: Sitrik asit doğal olarak oluşan meyve asididir, ticari olarak bit karbonhidrat substrate’sini mikrobiyal fermentasyonuyla üretilir. Sitrik asit; gıdalarda, meşrubatlarda, ilaç ve teknik uygulamalarda en yaygın olarak kullanılan organik asitleştirici ve pH kontrol ajanıdır. Aroma verici ve şelatlama ajanı olarak kullanılan bir asittir. Sudaki çözünürlüğü yüksektir. Yüksek şelat oluşturma potansiyeline sahiptir.

Karakteristikleri: Anhidrit ve monohidrat, renksiz kristaller veya beyaz kristal toz olarak bulunur. Güçlü asidik tadıyla kokusuz maddelerdir. Nemli havada hafif bir şekilde kendiliğinden erir, suda çok çözünürdür, etanolde (% 96’lık) serbestçe çözünür, eterde az çözünür. Toksik değillerdir ve düşük bir reaktiviteye sahiptir. Normal ortam şartlarında depolandığında kimyasal olarak stabildir. Hafif bir şekilde higroskopiktir. Monohidrat formu anhidrit formundan daha higroskopiktir. Bu yüzden monohidrat, kekleşmeye daha çok eğilimlidir. Her ikiside tamamen biyolojik olarak bozunabilir ve bölgesel yasalara göre düzenli atık veya lağımla birlikte atılabilir.

Başlıca fonksyonlar, özellikler:

Gıda, meşrubat: pH ayarlar, asitlik sağlar, mayhoş tat sağlar, lezzeti artırır, tatlılığı düşürür, koruyucuların etkililiğini artırır, reçeller, jeller, jelatin tatlılarında jel gücünü optimize eder, tatlandırıcıları renk bozulması ve kaybolmasından alıkoyar, enzim/mikroorganizmaları etkinsizleştirir, şeker evirmesini katalize eder, eser metalleri komplekleştirir, sinerjistik antioksidan olarak rol oynar, yağ oksidasyonunu geciktirir, mayalanma prosesini destekler, renk, tat, lezzet, vitaminleri stabilize eder. Gazlı içeceklerde; keskinliği sağlamak, lezzeti kuvvetlendirmek ve iz elementlerle şelat oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Gazlı içeceklerde en çok kullanılan asitliği düzenleyici sitrik asittir.

Reçel ve marmelatlarda; pH’yı kontrol etmek, mayhoşluğu sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Kür edilmiş ve dondurulmuş et ürünlerinde; şelat oluşturarak su tutma kapasitesini arttırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Yağlarda antioksidan sinerjisti olarak kullanılmaktadır.

Peynirde lezzet ve aromayı geliştirmek ve asitliği düzenleyici olarak kullanılmaktadır. Şaraplarda asitliği düzenleyici olarak kullanılan sitrik asit çökelmeyi önlediği ve oksidasyonu engellediği saptanmıştır.

İlaçlar: Köpürerek erime sağlar, aktif bileşenlerin hızlı çözünmesini devam ettirir, aktif maddenin stabilitesini korur, koruyucunun aktivitesini artırır, pH tamponu, mayhoş tadıyla acı ilaçsal tadı maskeler, lezzeti artırır, katartik ve analjeziklerin çözünürlüklerini düzeltir, antikoagülan olarak rol oynar.

Kişisel bakım: pH ayarlar, metalik iyon kompleksleştirici olarak rol oynar, metil parabenlerin etkisini yükseltir.

Deterjanlar ve temizleyiciler: Tampon olarak, metal iyonlarını ayırır, fosfatları tekrar yeniler, demirli veya demirsiz metalik yüzeyden metal oksit ürünlerini uzaklaştırır, klor baskı krakingini yok eder, hızlı bir şekilde biyolojik olarak indirgenir.

Endüstriyel uygulamalar: pH ayarı, set geciktirici/su azaltıcı ajan (beton, harç ve sıvada) olarak, tekstil ve yağ kuyusu muamelesinde kompleks yapıcı ajan olarak, korozif ve tehlikeli kuvvetli asitlerle yer değiştirir, tütünde lezzeti artırır, sigaralarda tam yanmayı teşvik eder, yapıştırıcılarda jelasyonu geciktirir, yapıştırıcılarda sertleştirici olarak, refraktory çimentoda bağlayıcı olarak kullanılır, hayvan yeminde yem etkisini düzeltir.

Uygulamalar:

Gıda: Bebek maması, reçeller, jeller, doldurucular, soslar gibi meyve preparatları, pastane ve hamur ürünleri (ekmek, kek, bisküvi gibi), katı ve sıvı yağlar, taze ve kuru et, sosisler, dilimler, jambon, domuz eti vs… gibi et ve et ürünleri, balık ve deniz ürünleri, konserve sebze, meyve ve deniz ürünleri, tatlılar, şekerleme, sert ve yumuşak vb… sakızlar,  dondurmalar, kremler, tatlılar, (şekerli, sütlü, yumurtalı) soslar gibi süt ürünleri, peynir ürünleri, tatlandırıcı, dondurulmuş/elverişli gıdalar.

Meşrubatlar: Karbonatlı alkolsüz içecekler, diet soda benzeri sodalar, diet düzenli kurutulmuş/tozlaştırılmış meşrubat karışımları, şuruplar, meyve suları ve içecekler, meyve suyu katkılı karbonatlı sodalar, poşet çay, meşrubat konsantreleri, köpüksüz içecekler, susuzluk gidericiler, şaraplar.

İlaçlar: Çiğnenebilir tabletler, köpük oluşturarak eriyen tabletler/tozlar, iksirler, süspansiyon çözeltiler, şuruplar.

Kişisel bakım: Şampuanlar, astringent losyonlar, banyo köpükleri, kremler ve losyonlar, yüz temizleyiciler, feminen hijyen ürünleri, kalıcı dalga nötralize edici, aerosol tipi dağıtıcılar için iticiler, diş macunları, gargaralar.

Temizleyiciler, deterjanlar: Buhar kazanı ve ısıtıcıların temizliği, üretilmiş paslanmaz çelik komponentlerinin temizliği, deodorant sabunları (koku giderici sabunlar), bulaşık yıkama sıvı/tozları, lağım temizleyiciler, doku yumuşatıcılar, elde bulaşık yıkama sıvıları, ağır görevli deterjan tozları/sıvıları, sıcak su-ekstraksiyon keçe temizleyiciler, hafif görevli tozlar, metal temizleme, ön ıslatmalar, halı, kilim, keçe temizleyiciler, yüzey temizleyiciler.

Endüstriyel uygulamalar: Yapıştırıcılar, zirai formülasyonlar, hayvan yemi, derin kuyular için çimento (çimento ile kaplama), beton/sıva, harç, boyama prosesleri, sülfür dioksidin ekstraksiyonu, glioxal reçineleri, metal kaplama, madencilik, ambalaj malzemeleri, kağıt, foto kimyasalları, polimerler/plastikler, kolay işlenemezler/kalıplar, çimento, kömür çamuru, tekstil, tütün/tütün kağıdı, atık su muamelesi, su düzenleyiciler.

 

Susuz Sitrik asit yerine diğer asitliği düzenleyicilerin kullanılması için gerekli miktarlar (%)

Sitrik asit

: 100

Fumarik asit

: 67-72

Tartarik asit

: 80-85

Malik asit (narenciye)

: 89-94

Malik asit (meyve)

: 78-83

Adipik asit

: 110-115

Fosforik asit

: 55-60

SODYUM BİKARBONAT (TATLI SODA) Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM BİKARBONAT - E 500

NaHCO3

 

Tanım

: Asitliği düzenleyicidir.Beyaz kristal veya granül.

Ambalaj birimi

: 25 kg ve 50 kg’lık torbalarda.

Kimyasal adı

: Karbonik asit monosodyum tuzu.

Spesifikasyonlar

:

Cl     

: 71 ppm  

NaCl 

: % 0,012

 

D 50 

: 152,26 mikron     

Na2CO3

: % 0,43

 

D 90 

: 328,75 mikron 

NaHCO3     

: % 99,45

 

D 10 

: 51,52 mikron 

pH (%1’lik çözelti)  

: 8,15

 

Fe  

: 2 ppm  

Suda çözünen madde

: 16 ppm

 

Fe2O3    

: % 0,0003 

Sülfat 

: 23 ppm

 

Özellikler ve kullanım alanları: 50 oC’ de karbondioksit kaybetmeye başlar ve 100 oC’de sodyum karbonata dönüşür. Suda tamamen çözünür, etanolde az çözünür. Bütün sodyum alkalilerin en ılımlısıdır. Saflandırılmış sodyum karbonat veya NaOH çözeltisinin içerisinden CO2 geçirilerek üretilir. Sodyum bikarbonat, amonyak ve karbondioksitle sodyum klorür muamelesiyle kalsiyum karbonattan sodyum karbonat üretmek için olan  Solvay prosesinde oluşan bir ara maddedir. Sodyum bikarbonatın en yaygın kullanımı kabartma tozlarındadır. Kabartma tozuna yaklaşık % 50 miktarında bulunur. Sodyum bikarbonat, 50 oC’nin üzerine ısıtıldığında CO2 salması fonksiyonuyla endüstride önemli bir rol oynarken, zayıf bir asitle reaksiyona girme özelliği onu efervesan tuzların ve meşrubatların üretiminde olduğu gibi gıda uygulamalarında da önemli bir bileşen yapar. Kesmesini engellemek amacıyla pH: 6,0-6,30 daki süte sodyum bikarbonat ilave edilir. Su muamelesinde bir asit veya bir bazla reaksiyona girebilir. Sağlık ve güzellik uygulamalarında, ılımlı aşındırma özelliğinden ve bakterinin asit yan ürünlerini nötralize ederek kimyasal olarak kokuları azaltma kabiliyetinden yararlanılır. Yün ve ipek muamelesinde, yangın söndürücüler, ilaç, deri, maden cevheri, metalurji, temizlik preparatlarında, plastik ve kauçukta köpük şişirme, baca gazı muamelesi, yağ delme ve endüstriyel ve kimyasal proseslerde (sodyum tuzu üretimi gibi) kullanılır.

SODYUM NİTRİT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM NİTRİT TECHN. RW

NaNO2

 

Tanımı

: Beyaz, hafif sarımsı ince kristal ürün.

Ambalaj birimi

: 25 kg PE torba.

Spesifikasyonlar

:

Sodyum nitrit

: 99,7 g/100 g

Sodyum nitrat

: 0,3 g/100 g

Sodyum karbonat

: 45 mg/kg

Sodyum klorür

: 24 mg/kg

Sodyum sülfat

: < 20 mg/kg

Su

: 0,10 g/100 g

Suda çöznümeyenler

: < 50 mg/kg

Molekül ağırlığı

: 69 g/mol

Özellikler:

Sıcaklık, oC

100 g suda çözünen NaNO2’nin miktarı

0

73,0

20

81,8

40

95,7

60

112,3

80

135,5

100

163,0

Havaya maruz kaldığında nem kapar ve kısmen oksidize olur.

Özellikler: Suda kolaylıkla çözünür, zayıf alkali solüsyonlara sonuç verir. Çözeltilerin hazırlığı, sıcaklıktaki bir düşüşe eşlik eder.Sodyum nitrit, sulu amonyakta ve çeşitli organik solventlerde (etandiol, propandiol ve metanol gibi) çözünür. Sodyum nitrit bir okside edici ve indirgen ajan olarak rol oynayabilir.

Demir-çelik, Al ve diğer birçok metaller, sodyum nitrit ve onun çözeltileriyle bozunmazlar. Klorür ve sülfatların varlığı, metallerin korozyonunu teşvik edebilir. Kauçuk, plastikler, cam, porselen ve seramikler sodyum nitrit çözeltilerine dayanıklıdır. Sodyum nitrit çözeltilerinin asitlerle işlenmesi, nitrik asidin ortaya çıkmasına sebep olabilir ki nitrik asit hızlı bir şekilde soluktan koyukahverengiye doğru bir renkte nitro gazlarına dekompoze olur. Deizotizasyon ve nitrozasyon proseslerinde nitrik asit, nitrooksit fazlarına dekompoze olmadan önce diğer reaktanlarla reaksiyona girebilir. Oda sıcaklığında sodyum nitrit,  amonyum tuzları, amidler ve bunları içeren karışımlarla reaksiyon verir. Bu reaksiyon şiddetli patlamaya kadar gidebilir. Devamında ise alevlenme takip eder. Benzer reaksiyonlar, sodyum ve potasyum metabisülfit gibi hızlı oksidize olabilen ürünlerle meydana gelebilir. Sodyum nitrit ile tozlaştırılmış, yün ve pamuk ve diğer tekstil dokuları hızlı  bir şekilde yanıcıdır.

Uygulamalar: Azo boyalarının üretimi, diazobileşiklerinin üretimi, nitrozo ve izonitrozo bileşiklerinin üretimi, nitrik asit gazlarının stabilizasyonu, butadienin sevki ve depolanması için kullanılan tank durulayıcılarda kullanılır.

Tekstil boyama ve baskısı için: Boyama ve baskı diazotizasyonu; renksiz fıçı boyalarıyla baskı ve boyamanın oksidasyonu; belirli fıçı boyalarıyla baskı ve boyama sırasında indirgenmeye karşı korunma; reoksidasyona direnç gösteren fıçı boyaların hızlandırılmış oksidasyonunu tetiklemek için kullanılmaktadır.

Metal işleme endüstrisi: Fosfatlama sırasında hızlandırıcı; sıcak işlenen metaller için banyoların hazırlığında; çelik birikinti giderme ve dökme demir; alüminyum ve alüminyum alaşımlarının alkali dekapaj banyolarına katkı olarak; nötral temizleyici ve etkinsizleştirici banyolarda kullanılmaktadır.

Korozyon karşıtı ajan: Su geri kazanım sistemleri, soğutma suyu ve soğutma sıvılarında(antifrizlerde); kırma yağlarda, hidrolik sıvılarda, yağlayıcılarda söndürücülerde; kimyasal proseslerde; katı ve sıvı korozyon karşıtı ajanların üretiminde; emülsiyon boyalarının üretiminde; özel sabunlar için antioksidan; cam hammadde sırlama için katkı; su sirkülasyon sistemlerinde;  spesyal özellikli betonda katkı olarak; çelik ve demir için anti korozyon ajanı olarak; yağ yakıt tanklarının korozyondan korunması için kullanılan ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır.

 

Sodyum nitrit endüstrinin kimyasal, petrokimyasal ve metal işleme endüstrisi gibi bir çok kolu tarafından kullanılan ısı transfer tuzlarında bir komponenttir.

 

Ayrıca butadien tanklarının durulanmasında kullanılır.

 

Ek bilgi: Nitrik asit kullanımı: Zirkonyum tübleme (boru yapma) temizliği, metal ve alüminyum folyo oksit tabakasını giderme, elektronik komponentlerin oksit tabakasını giderme (aşındırma) prosesi, yağ soğutucular için temizlik ajanı, nikel nitrat ve nikel kobalt üretimi, elyafları üretmek için kullanılan adipik asidin üretimi, endüstriyel kimyasallarıın üretiminde ara madde, patlayıcıların üretiminde, gübre üretiminde, kimyasal reaksiyonlarda oksidize edici, paslanmaz çelik dekapajı ve maden cevheri prosesinde kullanılır.

SODYUM NİTRİT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM NİTRİT

NaNO2

 

Tanımı

: Beyaz, hafif sarımsı ince kristal ürün.

Ambalaj birimi

: 25 kg PE torba.

Spesifikasyonlar

:

Sodyum nitrit

: 99,7 g/100 g

Sodyum nitrat

: 0,3 g/100 g

Sodyum karbonat

: 45 mg/kg

Sodyum klorür

: 24 mg/kg

Sodyum sülfat

: < 20 mg/kg

Su

: 0,10 g/100 g

Suda çöznümeyenler

: < 50 mg/kg

Molekül ağırlığı

: 69 g/mol

Özellikler:

Sıcaklık, oC

100 g suda çözünen NaNO2’nin miktarı

0

73,0

20

81,8

40

95,7

60

112,3

80

135,5

100

163,0

Havaya maruz kaldığında nem kapar ve kısmen oksidize olur.

Özellikler: Suda kolaylıkla çözünür, zayıf alkali solüsyonlara sonuç verir. Çözeltilerin hazırlığı, sıcaklıktaki bir düşüşe eşlik eder.Sodyum nitrit, sulu amonyakta ve çeşitli organik solventlerde (etandiol, propandiol ve metanol gibi) çözünür. Sodyum nitrit bir okside edici ve indirgen ajan olarak rol oynayabilir.

Demir-çelik, Al ve diğer birçok metaller, sodyum nitrit ve onun çözeltileriyle bozunmazlar. Klorür ve sülfatların varlığı, metallerin korozyonunu teşvik edebilir. Kauçuk, plastikler, cam, porselen ve seramikler sodyum nitrit çözeltilerine dayanıklıdır. Sodyum nitrit çözeltilerinin asitlerle işlenmesi, nitrik asidin ortaya çıkmasına sebep olabilir ki nitrik asit hızlı bir şekilde soluktan koyukahverengiye doğru bir renkte nitro gazlarına dekompoze olur. Deizotizasyon ve nitrozasyon proseslerinde nitrik asit, nitrooksit fazlarına dekompoze olmadan önce diğer reaktanlarla reaksiyona girebilir. Oda sıcaklığında sodyum nitrit,  amonyum tuzları, amidler ve bunları içeren karışımlarla reaksiyon verir. Bu reaksiyon şiddetli patlamaya kadar gidebilir. Devamında ise alevlenme takip eder. Benzer reaksiyonlar, sodyum ve potasyum metabisülfit gibi hızlı oksidize olabilen ürünlerle meydana gelebilir. Sodyum nitrit ile tozlaştırılmış, yün ve pamuk ve diğer tekstil dokuları hızlı  bir şekilde yanıcıdır.

Uygulamalar: Azo boyalarının üretimi, diazobileşiklerinin üretimi, nitrozo ve izonitrozo bileşiklerinin üretimi, nitrik asit gazlarının stabilizasyonu, butadienin sevki ve depolanması için kullanılan tank durulayıcılarda kullanılır.

Tekstil boyama ve baskısı için: Boyama ve baskı diazotizasyonu; renksiz fıçı boyalarıyla baskı ve boyamanın oksidasyonu; belirli fıçı boyalarıyla baskı ve boyama sırasında indirgenmeye karşı korunma; reoksidasyona direnç gösteren fıçı boyaların hızlandırılmış oksidasyonunu tetiklemek için kullanılmaktadır.

Metal işleme endüstrisi: Fosfatlama sırasında hızlandırıcı; sıcak işlenen metaller için banyoların hazırlığında; çelik birikinti giderme ve dökme demir; alüminyum ve alüminyum alaşımlarının alkali dekapaj banyolarına katkı olarak; nötral temizleyici ve etkinsizleştirici banyolarda kullanılmaktadır.

Korozyon karşıtı ajan: Su geri kazanım sistemleri, soğutma suyu ve soğutma sıvılarında(antifrizlerde); kırma yağlarda, hidrolik sıvılarda, yağlayıcılarda söndürücülerde; kimyasal proseslerde; katı ve sıvı korozyon karşıtı ajanların üretiminde; emülsiyon boyalarının üretiminde; özel sabunlar için antioksidan; cam hammadde sırlama için katkı; su sirkülasyon sistemlerinde;  spesyal özellikli betonda katkı olarak; çelik ve demir için anti korozyon ajanı olarak; yağ yakıt tanklarının korozyondan korunması için kullanılan ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır.

 

Sodyum nitrit endüstrinin kimyasal, petrokimyasal ve metal işleme endüstrisi gibi bir çok kolu tarafından kullanılan ısı transfer tuzlarında bir komponenttir.

 

Ayrıca butadien tanklarının durulanmasında kullanılır.

 

Ek bilgi: Nitrik asit kullanımı: Zirkonyum tübleme (boru yapma) temizliği, metal ve alüminyum folyo oksit tabakasını giderme, elektronik komponentlerin oksit tabakasını giderme (aşındırma) prosesi, yağ soğutucular için temizlik ajanı, nikel nitrat ve nikel kobalt üretimi, elyafları üretmek için kullanılan adipik asidin üretimi, endüstriyel kimyasallarıın üretiminde ara madde, patlayıcıların üretiminde, gübre üretiminde, kimyasal reaksiyonlarda oksidize edici, paslanmaz çelik dekapajı ve maden cevheri prosesinde kullanılır.

VANİLİN , ETİL VANİLİN Nedir? Nerelerde Kullanılır?

VANİLİN

 (ETİL VANİLİN)

C9H10O3

 

Tanım

: Kendine has kokusu olan, higroskopik olmayan, beyaz veya kirli beyaz renkte,

 

  ince kristal, toz. Suda çözünmez. Yağda ve alkolde çözünür.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Spesifikasyonlar

:

 

Ağır metaller

: < % 0,001

Kaynama noktası

: 284 oC

 

 

Bulk yoğunluk

: 0,6

Saflık

: % 99,6

 

 

Erime noktası

: 81-83 oC

Sülfat külü

: < % 0,05

 

           

Kullanım alanları:  Dondurma, unlu mamüller, içecekler, çikolata, şekerlemeler, jelatinli tatlılar ve pekçok gıda ürününde vanilya yerine kullanılır. Vanilya özel bir fasülyeden (baklagil) elde edilmektedir ama vanilyanın ana aroma bileşeni olan vanilin üretimi çok daha ucuzdur. Etil vanilin gerçek vanilyaya en yakın tadı veren türevidir. 400 kat vanilya tohumuna eşdeğerdir. Rutubetli havaya maruz kaldığında oksitlenir, ışıktan etkilenir. Kullanımda  iyi bir vanilya tadı için hazırlama önemlidir. İyi bir sonuç için her cins üründe (bisküvi,çikolata...) farklı oranda, değişik hazırlık safhalarında vanilin ilave edilmelidir. Örneğin; pasta ve keklerde, 100 kg hamura 20-50 gr vanilin, kuru karışımla birlikte karıştırılır. Fakat vanilin, krema ve yağlı karışımlara ilave edilerek hazırlanırsa, daha iyi bir sonuç alınır. Farklı orijinli vanilinlerden farklı kokular almak mümkündür. Normalde elinizde iyi cins birkaç örnek yoksa, bu farkı tatmak oldukça zordur.

Uygulama yerleri ve limitleri

Çikolata

: 20 g/100 kg (bitmiş ürüne)

Pasta, kek ve bisküvi

: 20-50 g/100 kg (hamura)

Karamel

: 15-55 g

Nugat

: 40-55 g

Sakız

: 15-45 g

Dondurma

: 2-5 g

Diğer şekerlemeler

: 15-30 g

FORMİK ASİT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

FORMİK ASİT  (% 85)

CH2O2

 

Tanımı

: Renksiz-sarımsı hafif karakteristik kokulu bir sıvıdır.

Ambalaj birimi

: 25 kg ve 70 kg.

Kimyasal adı

: Metanoik asit; formilik asit.

Spesifikasyonlar

:

Saflık

: min. % 85

Asetik asit

: 50 g/mol

Sülfat

: 1 mg/kg

Klorür

: 1 mg/kg

Demir

: 1 mg/kg

Diğer ağır metaller herbiri

: 1 mg/kg

Buharlaşma kalıntısı

: 20 mg/kg

Renk/Apha

: max.10

Parlama noktası

: 65 oC

Tutuşma noktası

: 500 oC

Erime noktası

: -50,8 oC

Kaynama noktası

: 107,3 oC

Yoğunluk, 20 oC

: 1,195 gr/cm3

Molekül ağırlığı

: 46 g/mol

Özellikler: Formik asit, karboksil grubuna bir hidrojen atomunun bağlı olduğu, karboksilik asidin en düşük mol ağırlığına sahip üyesidir. Bir asit olarak, alkollerle esterleri oluşturmak üzere reaksiyon verir. Mukus(mukoza) zarını tahriş eder ve ciltte kabarcık oluşturur. Kondanse sülfürik asidin reaksiyonu ile sodyum formattan hazırlanır. Renksiz ve keskin kokuludur. Suda, eterde ve alkolde çözünür.

Kullanım alanları: Gıda sanayii, ilaç sanayii, deri sanayii, tekstil sanayii, plastik sanayii, çelik sanayii, kağıt sanayii gibi çok çeşitli sektörlerde dezenfektan, bronzlaştırıcı ajan, metal temizleyici, ağartıcı, kumaş boyama maddesi olarak kullanılan çok amaçlı bir maddedir. Formik asit kimyasal bir ara madde, solvent olarak ve dezenfektan olarak kullanılır. Tekstil ve deri prosesi, elektrolizle kaplama, ve latex kauçuğun koagülasyonunda kullanılır. Uygulamalar; Kireç gidericide, boyamada sabit yün renkleri için indirgeyici olarak, hayvan derisi tüy-kıl gidermede, hayvan derisi doldurma (kabartma)da, tabaklamada, elektrolizle kaplamada, hayvan yemi ve hububat (tahıl, arpa) muhafazası, eski kauçukların rejenerasyonunda katkı olarak, parfüm solventi, verniklerde, alkoller için alkilasyon ajanı olarak, üçüncül bileşikler için karboksilasyon ajanı olarak kullanılır. Ayrıca kimya ve ilaç endüstrisinde bir çok ürünün üretiminde bir ara madde olarak kullanılır. Diğer kullanımları; kimyasal sentezler için başlatıcı ürün olarak, mahsül muhafaza ajanları, böcek öldürücüler, endüstriyel kimyasallar, boyalar, baca gazı, kauçuk endüstrisi, tekstil, plastikler olarak sıralanabilir.

Depolama ve İşleme: Formik asit kapalı orijinal ambalajında 30 oC’ den düşük sıcaklıkta saklandığında 36 ay yada daha az raf ömrüne sahiptir. Alkalilerden, alkalileştirici maddelerden, ısı, ateş ve tutuşma kaynaklarından uzak tutulmalıdır. Depolama ve çalışma alanının tam havalandırılması sağlanmış olmalıdır. Gaz sıkışması nedeniyle patlama tehlikesine sahiptir. Formik asit koroziftir, şiddetli ciddi yanıklara sebep olabilir. Eğer yutulursa zararlıdır.

FOSFORİK ASİT Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

FOSFORİK ASİT

H3PO4

E 338 

SPESİFİKASYONLAR

Görünüm           : Renksiz sıvı

Kimyasal İsim    : Orto Fosforik Asit

Molekül Ağırlığı : 98 Gram/mol

Saflığı                : % 87,5

Klor Miktarı        : % 0,0005 maximum

Sülfat Miktarı     : % 0,005 maximum

Arsenik Miktarı  : % 0,0008 maximum

Kurşun Miktarı   : % 0,002 maximum

Kimyasal Özellikler:

Yaklaşık 225 oC’de dehidrate olur pirofosforik asit formlarına dönüşür. Daha yüksek sıcaklıklarda metafosforik asit formlarına dönüşür. Fosforik asit azo bileşiklerinin epoxitlerin ve diğer polimerleşebilir bileşiklerin etkisi altında şiddetle polimerleşir. Tutuşturulduğunda fosforik asidin zehirli gazlarını oluşturur. Fosforik asit orta güçlükte bir asittir ve yanıcı hidrojen gazı açığa çıkarmak üzere metallere saldırır. Aldehitler, alkoller, siyanidler, ketonlar, fenoller, esterler, sülfitler, halojenli organik bileşiklerle temasıyla dekompozisyon oluşabilir. Fosforik asidin aşırısını içeren kolalı içeceklerin  tüketimi sınırlı olmalıdır. Çünkü Fosforik asidin fazlası vücutta kalsiyum eksikliğine neden olabilir.

Kullanım Alanları:

Alkolsüz içeceklerde asitleştirici; içme suyu saflaştırma ve iyileştirme; şeker rafinasyonu; maya besleyici; fosfat tuzları gıda cinslerinin üretimi; ilaç endüstrisi; evcil hayvan gıdasında kullanılır. Tıbbi malzemelerde solvent olarak kullanılır. Oral olarak gastrik asitleyicidir. Gıdalarda alkolsüz içecekleri asitleştirmek, jel ve reçel yapımında pH kontrolü, maya üretiminde besleyici, gıdaların seçimli proseslerinde bakteri gelişimini kontrol edici olarak ve kireçleme proseslerinden sonra şeker suyunun berraklaştırılması için pıhtılaştırma (çöktürme) ajanı olarak kullanılır. Sabun üretiminde yağın ağartılmasında kullanılır.

Gıda Dışındaki Kullanım Alanları: Endüstriyel alanda oldukça önemli bir hammaddedir. Tekstil ve elyaf endüstrisinde; antifrizde; yaprak gübreleri ve suda çözünür gübrelerin üretiminde; endüstriyel ve kurumsal temizleyicilerin üretiminde; metal işleme (temizleme, fosfatlama, elektroliz ile kaplama); fosfat tuzlarının üretimi; su işleme; aktive edilmiş karbon; emaye (mine) endüstrisinde; pas giderici solüsyonlarda, fermentasyon prosesi(monosodyum glutamat, penisilin); kaprolaktam üretimi; pigmentlerin üretimi; seramikler ve demir dökümhane kolay işlenmezleri gibi işlemlerde kullanılmaktadır.

GLİSERİN Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

GLİSERİN FARMA – E 422

(GLİSEROL)

C3H8O3

 

Tanımı

: Sıvı ve alkolle karışan, eter ve kloroformda çözünmeyen, renksiz bir

 

  higroskopik sıvı.

Ambalaj birimi

: 250 kg’lık fıçılarda.

Spesifikasyonlar

:

Ağır metal toplamı    

: < 5 ppm

Aldehit ve indirgen maddeler    

: standart rengine uygun

Alkalite/Asidite 

: İndikatör ilavesinden sonraki renk : renksiz

 

  0,1 N NaOH sarfiyatı/25 g          : < 0,2 ml

Gliserin

: % 99,15

Halojenlenmiş bileşikler 

: Standarttan daha berrak

Patojen bakteri

: yok

Refraktif indeks  

: 1,47260

Renk 

: 0,3 Y-0,1 R

Rutubet  

: % 0,65

Solüsyonun görünümü

: Renksiz

Sülfatlanmış kül

: < % 0,01

Şeker testi

: negatif

Toplam bakteri sayımı

: yok

Toplam Cl

: < 10 ppm

Yağ asidi esterleri  

: > 8 ml 0,1 M HCl (harcanan)

     

Kullanım alanları: Doğada gliserin, katı ve sıvı yağ moleküllerinin bel kemiğini oluşturmaktadır. İnsan vücudu tarafından enerji kaynağı veya yapıtaşı olarak kullanılmaktadır. Ürünlerin bünyesindeki su içeriğini koruyan özelliği sayesinde şekerlemeden, unlu mamüllere kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Genel bilgi: Gliserin kozmetiklerde , ilaçlarda, diş macununda, esterlerde, sıvı sabunlarda, tütün ürünlerinde gıda ürünlerinde bileşen kullanılmaktadır. Ayrıca poliester, poliüretan ve alkid reçinesi formülasyonlarının üretiminde bir ara madde olarak kullanılır. Yapıştırıcılarda nemlendirici; yüzey aktiflerde gliserol esterlerinin üretimi, tekstilde, kaplama ve mürekkeplerde dağıtıcı ve gıda bileşenleri olarak kullanılmaktadır.

Gıda üretiminde bir solvent, nemlendirme ajanı (özellikle pişirilmiş gıdalarda) ve şuruplarda bir bileşen oalrak kullanılır. Tatlandırmada ve renklendirmede gliserol bir solvent olarak rol oynar. Şekerlemelerde gliserin şekerin kristalizasyonunu engeller. Dondurmada yapıyı iyileştirir ve daha az kullanımına izin verir.

Yağlayıcılar ve makine yağları:

Gliserol, yağın başarısız olacağı durumlarda bir yağlayıcı olarak kullanılır. Oksijen kompresörlerinde kullanımı tavsiye edilir çünkü gliserol oksidasyona mineral yağlarından daha dirençlidir. Kozmetik, gıda ve ilaç üreticileri bir yağlayıcı için sıvı yağ yerine özellikle ürünler yağlayıcıyla temasa geldiklerinde gliserol kullanabilirler. Tekstil endüstrisinde, gliserol çoğunlukla eğirme ve örmede tekstil yağları olarak adlandırılanlarla ilişkili olarak kullanılır.

Muhtelif kullanımları:

Otomatik sistemler için antifriz akışkanları, cam için donma giderme, buz kırma ve elektrolitik akışkanlarda kullanılabilir. Çimento bileşiklerinde bulunur, özellikle tüpler ve alıcılar için olan gliserinlitharge çimentolarında, valf tamiri, boru ekleme çimentosu, kalorifer çimentosunda kullanılmaktadır. Diğer kullanımları boya spreyleme için bileşikler, civa termometrelerinin üretimi, elektriksel ekipmanlar, ve yağ rafineri ekipmanlarıdır. Gliserin sabunlar ve sentetik deterjanlar gibi temizlik maddelerinde bulunur. Emülsifiyerlerde, wax emülsiyonlarında, ve cilt koruyucularında ıslatıcı ajan olarak kullanılır. Gliserin, ayıraç kimyasallarının, temel boyaların ve muhtelif kimyasalların ve böcek ilaçlarının üretiminde, asfalt bileşiklerinde, kömür katranı inceltici, seramikler, fotoğrafik ürünler, yangın geciktiriciler, kil modelleme, deri ve ahşap muamelesi ve yapıştırıcılarda kullanılabilmektedir.

Kişisel bakım ürünlerinde: Kozmetikte, cildi yumuşak tutar ve vücut ve traş kremlerinde kullanılır. Diş macununda oluşan temel maddedir ve macunun istenen  pürüzsüzlüğünü ve viskositesini korur.

İlaçlarda: Gliserin öksürük ilaçlarında ve anestetiklerde kullanılır, kulak tedavisi için kullanılır.

Gliserin mantardan yapılmış conta ve yaprakların üretiminde bir plastikleştirici ve nemlendirici olarak görev alır.

Tütünde: Tütün ürünlerinde bir nemlendirme ajanı olarak kullanılır. Çiğneme  tütünü işlendiğinde gliserin tatlılık ekler ve dehidrasyonu önler. Ayrıca sigara kağıtlarında bir plastikleştirici olarak kullanılmaktadır.

Üretan polimerleri: Gliserol üretan polimerleri için polieterlerde önemli ve gerekli bir yapılandırma bloğudur. Polimerler bazında gliserol rigit üretan köpüklerini üretmek gibi bazı uygulamalarda kullanılır.

Gliserol ayrıca sarma ve paketleme materyallerinde de kullanılmaktadır. Et kaplama ve bazı özel tipteki kağıtlar, bu ürünlere sertlik vermek için bir plastikleştiriciye ihtiyaç duyar.

GMS (Gliserol mono stearat) Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

GLİSEROL MONO STEARAT

GMS %90

E 471

 

         Gliserol mono stearat  hem suda hem de yağda kısmen çözünmektedir. Yağ/su ara yüzeyinde kuvvetli derece de absorbe edilmekte ve su ile birlikte kolayca sıvı kristal faz oluşturabilmektedir. Diğer emülgatörlere benzer olarak, molekülün polar kısmı sulu fazda ve apolar kısmı yağ fazında olacak şekilde Yağ-Su ara yüzeyinde bulunmaktadır. Bu açıdan GMS, ara yüzey gerilimini azaltıcı ve emülsiyonlarını stabilize edici olarak hareket etmektedirler. 

          Emülgasyon, dispersiyon, köpüklenme, köpüklenmeme, yağ aglemerasyonu gibi faaliyetleri kontrol eden GMS, gıda endüstrisinde kullanılan en  yaygın emülgatör olup, fırıncılık ürünlerini taze tutup, un kalitesini geliştirmekte ve tüketime hazır gıdalarda emülsiye edici ajan olarak kullanılmaktadır.   

         Dondurma, nişastalı ürünler, süt ürünleri, sakız, çikolata ve diğer gıda ürünlerinin formülasyonlarına katılan GMS; tekstil ürünlerinde yumuşatıcı ve plastik ürünlerinde lubrikant olarak kullanılmaktadır. 

      Dondurmada emülgatör olarak kullanılan GMS, kaba buz kristallerinin gelişimini önlemekte ve pürüzsüz bir tekstür vermektedir. Donma sırasında parçalanmayan stabil emülsiyonların oluşumunu sağlayan GMS, dondurmayı sertleştirmeden sıkı ve kuru tutarak raf ömrünü geliştirmektedir.   GMS dondurmaya % 0.3-0.4 oranında homojenizasyon ve pastörizasyondan önce katılmalıdır. 

          Ekmek, kek gibi fırıncılık ürünlerinde GMS; yumuşak, nemli iyi gözenek yapısına sahip ürün içi oluşumuna neden olmakta, ürünlere beyaz parlaklık ve hacim kazandırmakta, nemi alıkoymakta, süngerimsi yapı ve bayatlamayı geciktirmekte ve ürünün raf ömrünü artırmaktadır.  GMS, kullanımı ile ürünlerde kullanılan yumurta sarısı miktarı azalmakta ve böylece maliyeti azaltmaktadır. 

          Çikolata ürünlerinde GMS, yüksek sıcaklıkta bile iyi bir yağ dispersiyonu sağlamakta, üretim ve depolama sırasında yapışkanlık ve ayrışmayı azaltmakta, şekerin kristalizasyonunu azaltmakta, çiçeklenme ve ürüne özgü parlaklığın kaybını azaltmakta, karamel ve nugat gibi ürünlerin dişe yağışmasını önlemekte, aroma maddelerinin daha iyi bir şekilde disper ve stabilize olmasını sağlamakta, sakızlarda plastikleştirici görevi görmektedir. 

           Helva üretiminde de kullanılan bu ürün piyasada supra ticari ismiyle satılan GMS %40 ürün yerine de kullanılmaktadır. Ürün supraya göre 2,25 kat daha güçlü olup bu orana göre daha az kullanılmaktadır. Bu ürünün maliyeti supraya göre çok daha düşük olmaktadır.

          Margarin ürünlerde ise stabil emülsiyon oluşumuna yol açan yağ ve su ara yüzeylerindeki gerilimi azaltmaktadır. Soya lesitini ile birlikte kullanıldığında, GMS'nin çözünürlüğü artmaktadır. Üründe daha iyi ağız hissine yol açan ve sürülebilirlik özelliklerini artıran GMS, margarinde suyu emülsifiye etmekte, yağdaki suyu stabilize etmektedir.  

GUAR GUM Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

GUAR GUM – E 412

(GUAR ZAMKI)

 

Görünüm: Krem renk homojen toz

Ambalaj  : 25 kg kraft torba

Kullanım alanları:

İlaç ve gıda endüstrisinde kıvam arttırıcı, stabilizör, hacim oluşturucu ve emülgatör olarak kullanılır. Doğal kaynaklardan elde edilir. Geleneksel ürünlerimizden olan sahlep ve benzer tarzda üretilen toz içecek karışımları, dondurma, toz çorba, salata sosları, mayonez, ketçap, et-süt ürünleri ve pekçok üründe kullanılmaktadır. Serin ve kuru yerde saklanmalıdır.

GUM ARABİK Nedir? Nerelerde Kullanılır?

GUM ARABİK 

 E 414

(ARAP ZAMKI)

 

Tanımı

:Suda çözünen, kokusuz, beyaz toz veya

 

 şeffaf cam görünümünde, açık sarı-kahverengi iri parçalar halinde.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Sipesifikasyonlar:

Ağır Metlaller                         : 20 ppm

Kül                                         : % 3

Asitte Çözünmeyen Madde    : % 0,05 altında

Ph                                          : 4,4

Çözünmeyen Madde              : % 0,1 altında

E. Coli                                    : Yok

Kullanım alanları:

 Doğal kaynaklardan elde edilir. Kıvam verici, şekerin kristallenmesini önleyici olmasının yanısıra aroma kapsüllerini enkapsüle edici özelliği de mevcuttur. Aroma kapsülleri, dondurma, pudding, salata sosları, şekerleme, içecek karışımları gibi çok çeşitli alanlarda kıvam verici olarak kullanılmaktadır. Yağlarda ve birçok organik solventlerde çözünmez, sulu etanol çözeltilerinde çözünür. Gliserol, etilen glikol, asetat esterleri ve asetat-alkol karışımlarında çok az bir çözünürlüğü vardır. Düşük konsantrasyonlarda düşük viskozite özelliğine sahiptir. Etkin emülsifiye etme özellikleri dolayısıyla yağ-su emülsiyonlarında önemli kullanım alanı bulmaktadır.

Kullanım miktarları:

Aroma kapsüllerinde

: % 12-25  (enkapsüle edici ,stabilizatör)

Buğday unu

: % 0,02-0,08  (kabarmayı artırıcı)

Cips, fıstık, kavrulmuş fıstık

: % 20-25  çözeltinin (yapıştırıcı,aroma güçlendirici)

Diet ürünleri / düşük enerjili

: % 50-30  (lif oluşumu ve bağlama)

Et tatlandırıcılar

: % 50  (taşıyıcı stabilizeri, CO2 etkisi için inceltici)

Fırıncılık (ekmek kabuğu kaplaması)

: % 5-2  (emülsifiyer, yapıştırıcı, film oluşturucu)

Fıstık,fındık,badem,kapalama

: % 20-45  çözeltinin (film oluşumu,yapıştırıcı)

Hazır içecekler

: % 15-25  (kıvam verici, stabilizatör)

İşlenmiş bebek mamaları

: % 2-5  (koruyucu, kıvam verici)

Karamel

: % 4-8  (bağlayıcı, yağ dağıtıcı, yumuşaklık artırıcı)

Karbonatlı ve karbonatsız

: % 2-25  (emülsifiyer, stabilizatör)

Konsantre içecekler

: % 5-10  (yoğunluk arttırımı ve fiber oluşumu)

Pastil ve lokum

: % 10-45  (şekerin kristallenmesini engelleme)

Pirinç

: % 7,5  (kaplama ajanı)

Sentetik diyabet şurupları

: % 15

Sentetik meyve konsantresi

: % 50 (kıvam verici, stabilizatör)

İşlenmiş et ürünlerinde

: % 1 – 5 (Bağlayıcı, yapıştırıcı)

Süt ürünleri (özellikle dondurma)

: % 0,06  (stabilizatör)

Şekerleme

: % 40 (şekerin kristallenmesini engelleme,emülsifiyer)

Yağ içeren gıdalar

: % 1-77  (yağ/su ayrışmasını önleyen ajan)

HİDROJEN PEROKSİT Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

HİDROJEN PEROKSİT (% 50)  

H2O2

 

Tanım

: Renksiz kokusuz berrak sıvı.

Ambalaj birimi

: 65 kg’lık fıçılarda.

Spesifikasyonlar

:

 

Asidite          

: < % 0,040 (H2SO4)

 

 

Konsantrasyon (H2O2)     

: > % 50 (m/m)

 

 

Stabilite        

: > % 97 (m/m)

 

 

Kaynama noktası

: 114 oC

 

 

Donma noktası

: - 52 oC

 

 

Aktif O2 miktarı

: % 23,5

 

 

Bağıl yoğunluk, 20 oC / 4 oC

: 1,19

 

 

Toplam buhar basıncı, 30 oC

: 18 torr

 

 

H2O2 kısmi buhar basıncı, 30 oC

: 0,6 torr

 

         

Kullanım alanları: Tekstil sektöründe kumaş ve ham bezin ağartılmasında; kağıt ve kağıt hamuru sektöründe kağıt hamurunun ve atık kağıdın beyazlatılmasında; kimya sektöründe oksidasyon ve hidroksilasyon reaksiyonlarında, perasetik asit, sodyum perborat, kalsiyum peroksit gibi inorganik peroksitlerin üretiminde; çevre kimyasalları sektöründe atık su arıtmada suda çözünmüş oksijen saplamada ve suyun zehirleyici etkisinin giderilmesinde; gıda sektöründe süt ve meyve suyu gibi içeceklerin kutularının sterilizasyonunda ve koruyucu olarak sütün içinde; ilaç sektöründe lokal mikrop öldürücü (antiseptik) olarak ve kontakt lens temizleyicisinde; kozmetik sektöründe saç rengi açmada ve saç boyasında; maden sektöründe çeşitli madenlerin zehirleyici etkilerinin giderilmesinde; metalurji sektöründe metalik yüzey oluşturmada; havuz kimyasalları sektöründe havuz sularının dezenfeksiyonunda kullanılır.

Gıdalarla temas etmemesi için hidrojen peroksit ile dezenfekte edilen ambalaj malzemeleri daha sonra mutlaka yüksek ısıya tabi tutulmalıdır

Stoklama ve kullanım şekli:

Hidrojen peroksit, serin bir alanda direkt güneş ışığından, ısıdan ve yanıcı malzemelerden uzak tutularak depolanmalıdır. Dekompozisyona yol açacak katalitik kirlenmeyi önlemek amacıyla ambalajı daima kapalı tutulmalıdır. Ürün temel olarak yanıcı olmasa bile dekompozisyonu sonucu açığa çıkan oksijen yanmayı şiddetlendireceğinden kullanım sırasında yanabilen organik maddelerle temasından kesinlikle kaçınılmalıdır. Dökülme ve saçılmalara karşı ürünün yayıldığı sahada suyla yıkanacağı miktarda su bulundurulmalıdır. Oluşan H2O2 buharlarının yayılmasını azaltmak için ortam havalandırılmalıdır. Ürün cilt, burun, boğaz ve ciğerler için tahriş edici olduğundan koruyucu kıyafet giyilmelidir. Hidrojen peroksit’in depolanmasında saf alüminyum (min. % 99,5), paslanmaz çelik (304/316 L), tantalum, zirkonyum, cam uygun olan malzemelerdir. Depolanmasında polietilen ve PVC malzemeler kullanılması sadece max.% 60’lık (ağırlıkça) çözeltileri için geçerlidir

HİDROKLORİK ASİT (TUZRUHU) Nedir? Nerelerde Kullanılır?

HİDROKLORİK ASİT

HCl

TUZRUHU

 

Tanım

: Berrak-soluk sarı keskin kokulu sıvı.

Ambalaj birimi

: 75 kg.

Spesifikasyonlar

:

Saflık

: % 29-30

Kızdırma kalıntısı

: 10 ppm

Sülfat (H2SO4)

: 0,5 ppm

Klor

: 10 ppm

Demir (II)

: 0,2 ppm

Bome

: 18-19

Yoğunluk, 15 oC

: 1,152 g/cm3

Molekül ağırlığı

: 36,46 g/mol

Özellikleri: % 10’un üzerindeki tüm çözeltileri tahriş edicidir. Koroziftir ve yanıcı hidrojen gazı salarak demir, çelik ve kurşun dahil bilinen metallere karşı harekete geçer. Kıyafetlere zarar verir ve harap eder. Bazlarla şiddetli reaksiyon verir ve ısı açığa çıkar. Oksitleyici maddelerle olan reaksiyonunda zehirli olan klor gazı açığa çıkar.

Uygulamalar: Üretim endüstrisinde ve klor alkali tuzlu su muamelesinde, çelik dekapaj, gıda kalsiyum klorür, yağı iyi acılaştırma, klor kaynağı, yüzme havuzları, metal geri kazanım, pH kontrol, tortulaşmış yağ uzaklaştırılımı, kum ve kil saflaştırılması, sodyum klorür üretimi, metal klorürler, aktif karbon demir oksit pigmentleri, polikarbonat reçineler, bisfenol A, polivinil klorür reçineleri ve sentetik gliserinin dahil olduğu sentetik kimya ve çeşitli endüstriyel üretimlerde yalnızca sülfürik aside göre ikinci sıradadır. Gıdalarda asitliği  yükseltmek ve proteinler gibi büyük moleküllerin hidrolizini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Ayrıca; iyon değiştirici reçinelerin rejenerasyonunda, PVC için vinil klorür, poliüretan için MDI ve TDI üretiminde kullanılır. Deri prosesi, ev temizliği, bina inşaatı gibi küçük ölçekli uygulamaların birçoğunda kullanılır. Yağ üretimine teşvikin bir yolu, yağ kaynağının kaya oluşumunun içine enjekte edilmesidir. HCl gerektiren bir çok kimyasal reaksiyon bir çok gıda, gıda maddeleri ve gıda katkı maddelerinin üretiminde uygulanır. Bu rekasiyonların tipik ürünleri; aspartam, fruktoz, sitrik asit, lysine, hidrolize protein, ve jelatin vs…’dir. Kalay ve tantal üretimi, maden rafinasyonu, metal ürünleri temizleme, kazanlardan kabukların uzaklaştırılması, nötralizasyon, laboratuar belirteci, organik sentezlerde katalizör ve solvent olarak, gübre üretiminde ve boya üretiminde, nişasta hidrolizinde ve tekstil ve kauçuk endüstrisinde de kullanılmaktadır. Tekstilde hidrojen peoksit ağartmasından önce hidroklorik asitle ön muamele yapılabilir. Böylelikle haşılın kısmi hidrolizi sağlanmakla kalmaz, aynı zamanda lifte bulunan kalsiyum ve magnezyum iyonları da uzaklaştırılmış olur.

Temas ettirilmemesi gerekli malzemeler: Genel kullanılan metaller, su, aminler, metaloksitleri, asetik anhidrit, propiolaktan, formaldehit, alkaliler, karbonatlar, kuvvetli bazlar, sülfürük asit, kloro sülfonik asit.

JELATİN Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

JELATİN

E 441

(80 BLOOM-200 BLOOM)

 

Tanımı

: Sarı, şeffaf, granül formunda kristal yapıdır.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Spesifikasyonlar

:

Ağır metaller

: < 50 ppm

Nem

: % 11,33

Jel gerilim (B.S)

: 81 bloom

pH

: 5,07

Kükürt dioksit

: 31 ppm

Türbidity

: 74 NTU

Kül

: % 0,68

Viskosite

: 1,77 mPa.s

Kullanım alanları:  Jelatin, kısmi kollagen hidrolizinden sağlanan, kıvam verme ve jelleştirme özelliği bulunan hayvansal kaynaklı bir proteindir. Soğuk suya konulduğunda kolayca çözünmez ama jelatin parçacıkları ağırlığının 510 katına ulaşacak şekilde şişer. Şişmiş jelatin parçacıklarının erimesi için sıcaklığın en az 40 oC olması gerekmektedir. Sıcak suyla yüksek kıvamlı çözelti verir. Soğuyunca sağlam pelte halinde donar. Jelatin dondurmalarda dayanıklaştırıcı olarak kullanılır, şekerlemelere katılır ve deser olarak kullanılır. Besin maddesi olarak yaklaşık % 80-90 protein, % 10 nem içerir ve % 1 civarında kül bırakır. Üçte iki jelatin ve üçte bir yer fıstığından elde edilen monogliseridden oluşmuş bir jelatin yağ emülsiyonunu dayanıklaştırmada değerlidir. Bununla daha iyi yapıda bir dondurma elde edilir. Toz tatlı karışımları, şekerleme pastalar, et ürünleri, bisküvi, şarap, meyve suları ve film endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aminoasit içermesinden dolayı az da olsa besleyici bir özelliği bulunmaktadır.

Kullanım miktarları:

Çiklet/sakız

: % 10-15

Deniz ürünleri

: % 3-15

Dondurma

: % 0,2-1

Elma suyu berraklaştırması

: 195 g/ton

Ekşi elma işleme

: 20-60 g/HLt

Et ürünleri

: % 3-20

Köpüklü krema (çokomel)

: % 2-5

Meyveli jelibon

: % 0,5-2,5

Meyve suyu ve şarap berraklaşması

: 5-15 g/HLt

Peynir ve türevleri

: % 0,2-2

Pudingler, sütlü tatlılar

: % 0,2-2

Jöleler

: % 1,5-3

Sütlü kremalar (uzun süre dayanıklı)

: % 0,2-0,6

Tatlı ve acı elma suyu işleme

: 50-100 g/HLt

Yumuşak şekerler

: % 0,2-1

KALSİYUM KAZEİNAT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

                                                             KALSIYUM KAZEINAT

Kalsiyum kazeinat yüksek besleyici özelliği olan bir süt proteinidir ve süt asitlerle etkileşime girip kalsiyum bağları kırıldığında, kalsiyum kazeinat pıhtılaşmayı sağlamakla görevlidir.

Ticari olarak kullanılan kalsiyum kazeinat, pastörize edilmiş yağsız sütün sprey kurutucu ile işlenmesiyle elde edilen beyaz ile krem arası rengi olan tozdur. Biyolojik değeri yüksektir ve günlük beslenmede gerekli tüm amino asitleri içerir.

Kalsiyum kazeinat, kalsiyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir ve bu sayede kemik yapısı ve dayanıklılığı için önem taşır. Kalsiyum kazeinat sodyum yönünden çok fakirdir.

Kalsiyum kazeinat, sindirim ve emilim süresi uzun olan bir proteindir. Kandan vücuda geçiş süresinin uzun olması sayesinde daha çok amino asit emilimi görülür. Peynir altı suyu proteinlerine göre daha geç sindirilip, kandan emilir.

Doğal kalsiyum kazeinat tozu; şeker, tatlandırıcı, aroma, kıvamlaştırıcı içermez.

Kalsiyum kazeinat ekstra protein kaynağı olarak günlük beslenme için uygundur çünkü düşük sodyum, yağ ve şeker oranı sayesinde tüm yaşlardaki insanlar için sorun oluşturmaz.

Ayrıca kalsiyum kazeinatın, kırmızı biberdeki acılığı veren kapsaikin maddesini nötrleştirme gibi bir özelliği vardır.

Kullanım Alanları:

  • Süt ve süt ürünlerinin içeriklerini zenginleştirmede ve emülsiyon kapasitelerini arttırmada kullanılır.
  • Ayrıca gıdaların protein ve kalsiyum değerini ve kıvamını arttırmak amacıyla, gıda içeriklerinde kalsiyum kazeinat kullanılıyor. Örneğin, unlu mamüller ve bisküvi sektörü kalsiyum kazeinatı en çok kullanan sektörlerdendir.
  • Proteinli içecek karışımlarında kullanıyor.
  • Kimya laboratuarlarında, proteolitik mikroorganizmalar için hazırlanan besiyerler (agar) kalsiyum kazeinat kullanılarak hazırlanır.
  • Zayıflama reçetelerinde ve yeni doğanlardaki ishali engellemede kalsiyum kazeinat kullanılır.
KALSİYUM KLORÜR Nedir? Nerelerde Kullanılır?

KALSİYUM KLORÜR – E 509

CaCl2.XH2O

 

Tanımı

: Nem emicidir. Emilen suda doğal olarak çözünür. Suda çözündüğü zaman

 

  egzotermiktir. (dışarıya ısı verir)

Ambalaj birimi

: 25 kg.

Spesifikasyonlar

:

Ağır metaller (Pb)

: < 10 ppm

Demir

: < 20 ppm

Arsenik

: < 3 ppm

Flor

: < 40 ppm

Baryum

: < 10 ppm

Kurşun

: < 5 ppm

Bulk yoğunluk

: 0,8 kg/dm3

Magnezyum ve alkali tuzlar

: < 50 g/kg

CaCl2

: > % 77

Sodyum

: < 20 g/kg

CaCl2.2H2O

: > % 99

Suda çözünmeyenler

: < 2 g/kg

Ca(OH)2 (kireç)

: < 2 g/kg

Sülfat (SO4)

: < 2 g/kg

Kullanım alanları: İnorganik bir tuzdur. Nem tutma özelliği vardır. Zirraatte, besin sanayiinde (içme suyu yapımı, peynir imalatı, konserve yapımı...gibi) ve kimya endüstrisinde kullanılır. Düşük donma noktası (-50 oC, yaklaşık % 30 konsantrasyonda) birçok uygulama için cezbedici bir özelliğidir. Yaygın olarak yağ (delip) çıkarmada, gıda üretimi ve yol buz kırmada kullanılır. Kalsiyum klorür ayrıca doymuş olefilik ve aromatik hidrokarbonlar, alkil halojenler ve esterler gibi bir çok organik bileşiklerin ve bunların sulu çözeltilerinin kurutulmasında (sudan uzaklaştırılmasında) kullanılmaktadır. Ambalajlar, katılaşmayı önlemek için sıkıca kapalı olarak muhafaza edilmelidir.

KARMİN (Doğal Gıda Boyası) Nedir? Nerelerde Kullanılır?

   KARMİN   

 E 120

Cl 75470

 

Karmin Nasıl Elde Edilir?

Kanada adaları ve Peru'daki kaktüs bitkilerinin üzerinde yaşayan Cochineal adındaki böceğin yumurtalarından ekstrakte edilen parlak kırmızı rengini veren karminik asittir.

Kullanım alanları:

Şekerlemelerde, yoğurtta, Campari üretiminde, dondurmada, içecek sanayinde ve pekçok gıdada olduğu gibi ilaç ve kozmetik sanayinde de kullanılmaktadır.

LAKTİK ASİT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

LAKTİK ASİT (% 80) 

 E 270

C3H6O3

 

Tanımı

: Renksiz, kokusuz, higroskopik asidik tada sahip sıvı.

Ambalaj birimi

: 25 kg

Kimyasal adı

: 2-Hidroksipropanoik asit.

Spesifikasyonlar

:

Ağır metaller (toplam)

: < 10 ppm

Renk

: 56 Apha

Arsenik

: < 1 ppm

Saflık

: % 79,7

Demir

: < 10 ppm

Sülfat

: < 20 ppm

Kalsiyum

: < 20 ppm

Sülfat külü

: % 0,004

Klor

: < 10 ppm

Yoğunluk

: 1,20 g/ml

L (+) isomer miktarı

: > % 95

 

 

Özellikleri: Laktik asit, süt şekerinin (Laktoz’un) fermentasyon ürünüdür. Bu nedenle laktik asit ayrıca süt asidi olarak da bilinir. Ekşi sütte, yoğurtta ve cottage peynirinde bulunur. Sütteki protein laktik asit tarafından koagüle edilir. Laktik asit ayrıca yoğun hareket sırasında kaslarda oluşur. Çeşitli biyokimyasal proseslerde rol alan bir kimyasal bileşiktir. Suyla, alkol ve eterle karışır, kloroformla karışmaz. Çözeltide laktat iyonu oluşturmak üzere, asidik gruptan bir protonunu kaybeder.

Kullanım alanları: Kullanıldığı gıdalara istenen tipik keskin tadı veren, genelde asit dengeleyici olarak kullanılan bir asit kontrolörüdür. Viskoz ve uçucu olmayan bir sıvıdır. Sentetik olarak laktonitrilin hidroliziyle elde edilmektedir. Sudaki çözünürlüğü yüksektir. Gıdalarda diğer asitliği düzenleyicilere kıyasla koruyucu özelliği yüksektir. Fermente ve salamura gıdalarda, mikro organizma gelişimini önlemek amacıyla kullanılmaktadır. En çok peynirde olmak üzere  bazı zeytin çeşitlerinde (ispanuol zeytini gibi), dondurulmuş tatlılarda, gazlı içecekler gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Laktik asit ayrıca kozmetiklerde glikolik aside bir alternatif olarak yumuşatıcı (hafifletici) olarak kullanılır. Başlıca yaşlanma karşıtı bir kimyasal olarak, cilt texturesini ve tüm görünümünü iyileştirici olarak kullanılır. Laktik asit kozmetikte kullanılacağı zaman dikkatli olunmalıdır çünkü laktik asit UV hasasiyetini arttırabilir. Endüstride laktik asit ayrıca ilaçlarda, deri tabaklamada, tekstil boyamada, plastik üretiminde, solventlerde, mürekkep ve verniklerde de kullanım alanı bulmaktadır.

MALİK ASİT Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

MALİK ASİT 

 E 296

C4H6O5

Tanımı

: Beyaz, kristal granüler toz.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Spesifikasyonlar

:

Ağır metaller (Pb gibi)

: < 10 ppm

Kül

: < % 0,02

Arsenik

: < 1 ppm

Maleik asit

: < % 0,05

Demir

: < 10 ppm

Nem

: < % 0,3

Erime noktası

: 130-132 oC

Saflık

: > % 99,5

Fumarik asit

: < % 1,0

Suda çözünmeyenler

: < % 0,05

Özellikleri: Malik asit doğal olarak elma, kayısı, muz, kiraz, üzüm, portakal kabuğu, şeftali, armut, erik, brokoli, havuç, taze fasulye ve patates gibi birçok gıdada bulunmaktadır. Maleik ve fumarik asitlerin katalizör varlığında hidrate edilmesiyle sentezlenmektedir. Diğerlerine göre daha düşük erime noktasına sahiptir.

Kullanım alanları: Gıdalarda asitlik verici olarak kullanılmaktadır. Sitrik asitten daha güçlü bir asidik tada sahiptir. Mayhoş bir lezzete sahiptir. Sitrik asitten % 20 daha az malik asit kullanılarak aynı asiditeye ulaşmak mümkündür. En yaygın kullanım alanı, meyve lezzetli karbonatlı içecekler ve şuruplar olup elma, üzüm ve diğer meyve sularına rengi stabilize etmek amacıyla katılmaktadır. Meyve suları konsantrelerine asitliği düzenleyici olarak malik asit katılması içeceğin doğal lezzetini artırmakta, askorbik asitle sinerjistik etki oluşturarak ve bakır ve demirle stabil kompleksler oluşturarak oksidasyonu önlemektedir. Berrak şarap elde edebilmek amacıyla şarapta asitliği düzenleyici olarak kullanılmaktadır. Alkolsüz içeceklerde, konserve meyve ve sebzelerde, meyve sularında, şekerlemelerde, ciklette ve jelatinli tatlılarda kullanıldığı gibi, ilaç boya ve metal sanayilerinde de yaygın kullanıma sahiptir.

MALİK ASİT Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

MALİK ASİT 

 E 296

C4H6O5

Tanımı

: Beyaz, kristal granüler toz.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Spesifikasyonlar

:

Ağır metaller (Pb gibi)

: < 10 ppm

Kül

: < % 0,02

Arsenik

: < 1 ppm

Maleik asit

: < % 0,05

Demir

: < 10 ppm

Nem

: < % 0,3

Erime noktası

: 130-132 oC

Saflık

: > % 99,5

Fumarik asit

: < % 1,0

Suda çözünmeyenler

: < % 0,05

Özellikleri: Malik asit doğal olarak elma, kayısı, muz, kiraz, üzüm, portakal kabuğu, şeftali, armut, erik, brokoli, havuç, taze fasulye ve patates gibi birçok gıdada bulunmaktadır. Maleik ve fumarik asitlerin katalizör varlığında hidrate edilmesiyle sentezlenmektedir. Diğerlerine göre daha düşük erime noktasına sahiptir.

Kullanım alanları: Gıdalarda asitlik verici olarak kullanılmaktadır. Sitrik asitten daha güçlü bir asidik tada sahiptir. Mayhoş bir lezzete sahiptir. Sitrik asitten % 20 daha az malik asit kullanılarak aynı asiditeye ulaşmak mümkündür. En yaygın kullanım alanı, meyve lezzetli karbonatlı içecekler ve şuruplar olup elma, üzüm ve diğer meyve sularına rengi stabilize etmek amacıyla katılmaktadır. Meyve suları konsantrelerine asitliği düzenleyici olarak malik asit katılması içeceğin doğal lezzetini artırmakta, askorbik asitle sinerjistik etki oluşturarak ve bakır ve demirle stabil kompleksler oluşturarak oksidasyonu önlemektedir. Berrak şarap elde edebilmek amacıyla şarapta asitliği düzenleyici olarak kullanılmaktadır. Alkolsüz içeceklerde, konserve meyve ve sebzelerde, meyve sularında, şekerlemelerde, ciklette ve jelatinli tatlılarda kullanıldığı gibi, ilaç boya ve metal sanayilerinde de yaygın kullanıma sahiptir.

MALTO DEXTRİN Nedir? Nerelerde Kullanılır?

MALTO DEXTRIN

(C6H10O5)n

 

Tanımı

: Hafif tatlı beyaz kokusuz toz.

 

Ambalaj birimi

: 25 kg.

 

Spesifikasyonlar

:

 

Nem

: % 4,8

Dekstroz ekivalent

: 17,8

pH

: 5,0

Çözünürler

: % 100

Kül

: % 0,2

Toplam plate sayımı

: 10 /g

Maya ve küfler

: 10 /g

Toplam koliform

: < 0,3 /g

Fecal koliform

: < 0,3 /g

E.Coli

: < 0,3 /g

         

 

Özellikleri ve kullanım alanları: Geleneksel hacim artırıcı olarak kullanılan malto dextrinler nişastadan daha düşük molekül ağırlıklı karbonhidratlardır. Tatlımsı bir tada sahip değildir, yada çok hafif tatlıdır. Higroskobik katkı değildir ancak suda kolay çözünür ve dağılır. Besleyicidir. Kuru ve iyi havalandırılmış alanlarda, kekleşmeyi engellemek için su ve nemden uzak depolanmalıdır. Yaygın olarak gıda, kağıt ve ilaç endüstrisinde kullanılmaktadır. Sütte, dondurmada, çikolata, bisküviler, meşrubatlar, fasülye ürünleri, meyve özünde, baharatlarda ve et ürünlerinde kullanılmaktadır. Lezzet üretiminde, tozlaştırılmış gıda, dehidrate çorbalar, modifiye tozlaştırılmış süt, karameller ve şekerlemeler, çikolata doldurucuları ve milkshakelerde kullanılmaktadır. Gıda alanında malto dextrinler toz karışımdaki diğer kuru maddelerin topaklanmasını engellemektedirler. Çözündükten sonra ürünlerin yapısını iyileştirir ve pürüzsüzlük sağlar.

EDTA Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

  

MONO SODYUM GLUTAMAT - MSG Nedir? Nerelerde Kullanılır?

MONOSODYUM GLUTAMAT

MSG 

 E 621

C5H8NNaO4.H2O

 

Tanım

: Beyaz kristal.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Spesifikasyonlar

:

Ağır metaller (Pb)

: < 10 ppm

Rutubet

: 0,17

 

Arsenik

: < 2 ppm

Saflık

: % 99,45

 

Klorürler

: % 0,08

Spesifik rotasyon

: [a]20  24,96o 

 

pH  (% 4 çözelti)

: 5,85

 

       D

 

Özellikleri:  Suda çözünen, etanolde eser miktarda, eterde hemen hemen hiç çözünmeyen beyaz kristaldir. MSG, L-glutaminin monosodyumlu tuzudur.  MSG, üreticilere ürün formülasyonundaki temel bileşenlerin miktarını azaltma imkanı vermektedir. (örneğin tavuk çorbasında daha az tavuk kullanılarak istenilen tada ulaşma gibi…). Günümüzde monosodyum glutamat, dört temel tada (tatlı, tuzlu, acı ve ekşi) ek olarak beşinci tat olarak kabul edilir. MSG; et, balık, tavuk, hazır çorbalar, salata sosları ve cipslerde yaygın olarak kullanılan bir aroma artırıcıdır. Çorbalar, sosis ve diğer et ürünleri, balık ve diğer su ürünleri, sebzeler, süt ürünleri ve baharat karışımları gibi birçok işlenmiş gıdada kullanılmaktadır. Yiyeceklerin lezzetinin ağız papillalarından alınmasını düzenler. Kendisi tatlı-tuzlu lezzettedir. Acılığı azaltmaz, antioksidan etkili değildir. Ürünlere kendi tat ve kokusunu aşılamaz, zaten var olan tat ve kokuyu yükseltir. pH 5-7 değerleri arasında etkisi yüksektir ve asitlik arttıkça bu etkide azalma görülür. Baharatın sucukta neden olduğu keskin lezzeti hafifletir. Ayrıca sucuk içerisindeki baharatın aroma ve lezzetinin düzeltilmesinde glutamatın katkısı vardır. Ürünlere genel olarak %0,1-0,8 oranları arasında katılır. Türk gıda mevzuatında izin verilen maksimum kullanma dozu ise 10 g / kg dır.

MSG kullanım oranları:

Kurutulmuş çorba

: % 5-8

Ketçap

: % 0,15-0,3

Konserve çorba

: % 0,12-0,18

Mayonez

: % 0,4-0,6

Toz çorba

: % 10-17

Sosis

: % 0,3-0,5

Konserve kuşkonmaz

: % 0,08-0,16

Snek ürünler

: % 0,1-0,5

Konserve yengeç

: % 0,07-0,10

Soya sosu

: % 0,3-0,6

Konserve balık

: % 0,1-0,3

Sebze suyu

: % 0,1-0,15

Konserve tavuk, sosis

: % 0,1-0,2

İşlem görmüş peynir

: % 0,4-0,5

Soslar

: % 1,0-2,0

 

 

MONOSODYUM FOSFAT Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

MONOSODYUM FOSFAT

E 339

NaH2PO4

 

Tanım

: Beyaz kokusuz, toz granül yapıda.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Spesifikasyonlar

:

 

Saflık

: > % 95

Suda çözünürlük

: çözünür.

 

 

P2O5

: > % 57

Suda çözünmeyenler

: < % 5

 

 

pH (1 % çözelti)

: 4,2-5,5

Volatile madde

: < % 3

 

           

Özellikler: Uygun vantilasyonu sağlanmış alanlarda kullanılmalıdır. Ciltle uzun süreli ve tekrarlı temasından sakınılmalı, solunmamalı, yutulmamalıdır. Kuru ve serin ortamlarda saklanmalıdır. Uyumsuz maddelerden uzak tutulmalıdır.

Kullanım alanları: Gıdalarda tampon ve emulgatör olarak kullanılır. Soğutma işleminden önce yumurta sarı rengini korumak için, kuru toz meşrubatlarda, efervesan tozlarda ve laktasiflerde asit bileşeni olarak ve hazır pudinglerde jelleşme hızlandırıcısı olarak kullanılır. Metal bitirme, asit tipi metal temizleyicilerde pH kontrol, su muamelesi, deterjanlar, tekstil, yağ delme çamuru, delici çamur muamelesi, dağıtıcı ajan, sertlik stabilizasyonu, peynir işleme (emülsifiye etme özellikleri yağın dağılmasına imkan verir ve kolay erimesini sağlar) gibi uygulamalarda kullanılır. 0-20 oC arasında serin ve kuru ortamda saklanmalı ve üretim tarihinden itibaren iki yıl içerisinde tüketilmelidir.

OKSALİK ASİT Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

OKSALİK ASİT

C2H2O4

 

Tanımı

: Beyaz kristal yapıda, kokusuz, serbest akışkan toz.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Spesifikasyonlar

:

Ağır metaller

: < % 0,002

Suda çözünmeyen madde

: < % 0,012

Demir içeriği

: < % 0,005

Sülfat külü

: < % 0,05

Oksalik asit saflığı

: > % 99,2

 

 

Özellikleri: Pekçok bitkide doğal olarak bulunmaktadır. Özellikle ıspanakda bulunan, idrarda toplanarak böbrek taşı oluşumuna sebebiyet veren asittir.  Tum bitkilerde uretilen metabolizma artığıdır. Asitin kalsiyum ile tuzu olusturularak bitkiye zararsız hale getirilir. Oluşan kalsiyum oksalat kristallerine billur adı verilir. Domateste bolca bulunur. Peynirle birlikte domates yendiğinde kalsiyum emilmesini azaltır. Ayrıca insan vücudu hücrelerinde doğal olarak oluşur.  Oksalik asit içeriği yüksek ürünlerin tüketimi özellikle kalsiyum eksikliği olmak üzere beslenme eksikliğiyle sonuçlanır. Oksalik asit güçlü bir asittir. Suda, alkol ve eterde çözünür. Yüksek dozları ölümcüldür. Diyette oksalik asit ve oksalatların yüksek düzeyleri sindirim sisteminin irritasyonuna önderlik eder (özellikle mide ve böbrek). Oksalik asit ve oksalatlar böbrek taşlarını oluşturabilirler.

Kullanım alanları: En bilinen uygulaması ahşap ağartma ajanı olarak kullanımıdır. Ahşapların dışı maruz bırakıldıktan sonra koyu griye dönme eğilimi gösterir ve oksalik asit çözeltileri karanlık (sönük, kirli) ahşabı aydınlatmak ve parlatmak için kullanılır. Ahşap mobilyanın tekrar terbiyesinde, oksalik asit soy(ul)madan sonra aydınlatma için kullanılabilir. Diğer kullanımları;

     Toprak metalleri işlemede çöktürme ajanı olarak, İlaç sanayiinde; saflaştırma ajanı olarak, Tekstil sanayiinde ağartıcı olarak, ahşap hamuru ağartıcı olarak, Metal sanayiinde pas uzaklaştırıcı olarak (demir ile çözünebilen şelatlar oluşturabilme gücü sayesinde kan ve pas lekelerinin ortamdan kolaylıkla uzaklaştırılmasını sağlayabilmektedir),  ticari pas gidericilerde tüblerden ve lavabolardan pas lekelerini gidermek için kullanılır, Sürterek parlatma ajanı olarak (mermer cilalama gibi), Ev bira/kahve yapma ekipmanı temizliği ve sterilizasyonunda, Fotoğraf için indirgeme ajanı ve mürekkep uzaklaştırıcı olarak kullanılır, Kaya toplayıcıları, temiz mineral numuneleri, Gıda, sert su, mürekkep ve pas lekelerini tesisat ve dokulardan uzaklaştırmak için, Atık su işleme sanayiinde kalsiyum iyonlarını sudan uzaklaştırmada kullanılmaktadır.

POTASYUM PERSÜLFAT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

POTASYUM PERSÜLFAT

K2S2O8

 

Tanım

: Beyaz toz.

Ambalaj birimi

: 25 kg.

Spesifikasyonlar

:

Saflık

: % 99,1

Aktif oksijen

: % 5,88

Klorür ve klorat

: % 0,02

Mangan

: % 0,0003

Demir

: % 0,001

Ağır metaller

: % 0,002

Nem

: % 0,14

Serbest asit

: % 0,10

Mol ağırlığı

: 270,33 g/mol

Yoğunluk

: 2,47 g/cm3

Suda çözünürlük,20 oC

: 50 g/l

pH(%5 çözelti)

: 3-5

Bozunma sıcaklığı

: 100 oC

 

 

         

Özellikler: 100 oC’de tamamen dekompoze olur. Suda az çözünür. Yanıcı değildir. Kapalı, serin ve kuru yerlerde saklanmalıdır. Isı ve nemden korunmalıdır. Pas ve metal tozları katalitik bozunmaya sebep olabilir. Tutuşmada bozunarak zehirli gaz açığa çıkar. Potasyum Persülfat ile çalışırken gözler, cilt ve giyecekler korunmalıdır. Dikkatli çalışıldığında kristal ve çözelti olarak sağlığa zararı yoktur. Raf ömrü 30 oC’nin altında doğru depolandığında 12 aydır.

Uygulamalar: Akrilonitrilin polimerizasyonunda genellikle alkali sülfitlerle birlikte poliakrilonitril elyaf üretiminde, çeşitli monomerlerin polimerizasyonunda; tekstil endüstrisinde yükseltgen olarak; kükürt boyalarının oksidasyonunda; metal, fotoğraf, kozmetik sanayi kollarında; çeşitli kimyasal maddelerin üretiminde; amonyum sülfat saflaştırılması; antiseptik olarak; sabun üretiminde ve ilaç üretiminde kullanılır.

POTASYUM SORBAT Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

POTASYUM SORBAT

E 202

CH3CH=CHCH=CHCOOK

C6H7KO2

 

Tanım

: Beyaz hafif sarı kristal toz.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık kutularda.

Kimyasal adı

: Sorbik asit potasyum tuzu; potasyum 2,4-hekzadienoat.

Spesifikasyonlar

:

 

Alkalite

: < % 1,0

Kurşun

: < 5 ppm

 

 

Arsenik (As2O3)

: < 3 ppm

Nem

: < % 1

 

 

Asitlik

: < % 1,0

Saflık

: % 99,9

 

 

Erime noktası

: 132-135 oC

Uçuculuk

: < % 0,1

 

 

Mol ağırlığı

: 150,22 g/mol

 

 

 

             

Özellikler : Su ve alkolde (20 oC suda % 58,2, alkolde % 6,5) çözünen, beyaz-krem renkli granüldür. Işık ve havadan etkilenir. Suda çözündüğünde geriye sorbik asit salar. pH: 6,5’a kadar asitli ve orta asitli ürünlerde etkilidir fakat etkinliği pH düşüşüyle artar. Ürünün düşük pH değeri koruma için potasyum sorbatın daha düşük miktarlarını gerektirir.

Uygulama yerleri ve limitleri

Alkol içermeyen aromalı içecekler

: 0,3 g/kg

Ambalajlanmış dilimli ekmek

: 2 g/kg

Ambalajlanmış dilimli peynir

: 1 g/kg

Bal likörü

: 0,2 g/kg

Çökelek , lor, süzme ve yoğurt

: 1 g/kg

Hacmen % 15’den az alkol içeren içkiler

: 0,2 g/kg

İşlenmiş peynir

: 2 gr/kg

Kısmen pişirilmiş fırıncılık ürünleri

: 2 g/kg

Krem peynir ve çeşnili peynir

: 1 g/kg

Kurutulmuş meyveler

: 1 g/kg

Kurutulmuş dondurulmuş yumurta

: 1 g/kg

Makarna ve mantı üretiminde kullanılan dolgu maddeleri

: 1 g/kg

Margarin

: 1 g/kg

Olgunlaştırılmamış peynir

: 1 g/kg

Patates dilimleri, patates hamuru

: 2 g/kg

Sebze ve meyve preparatları

: 1 g/kg

Sofralık zeytinler

: 0,5 g/kg

Su aktivitesi 0,65’ten fazla olan fırın ürünleri

: 2 g/kg

Süslemeler (milkşeyk vd.)

: 1 g/kg

Sütlü, yumurtalı,sulu hamurlar

: 2 g/kg

Şarap

: 0,2 g/kg 

Şarap bazlı aroma içecekler

: 0,2 g/kg

Zeytin ve zeytin bazlı ürünler

: 1 g/kg

% 60 > katı yağ içeren yağ emülsiyonları

: 1 g/kg

% 60 < katı yağ içeren yağ emülsiyonları

: 2 g/kg

% 60 > yağ içeren emülsifiye edilmiş soslar

: 1 g/kg

% 60 < yağ içeren emülsifiye edilmiş soslar

: 1 g/kg

Kullanımı: Gıda ürünlerinde ve onların ambalaj malzemelerinde olduğu gibi, gıda ürünlerinin geniş bir aralığının koruyucuları olarak kullanılırlar. Çünkü küfleri, mayaları ve bakterilerin çoğunu önlemede geniş bir etkililiğe sahiptirler. Gıdalarda fungistatik ajan olarak da kullanılırlar. Düşük pH değerleri sorbik asidin düşük miktarlarını gerektirir. Ayrıca kozmetikler, ilaç, tütün ve tatlandırma ürünlerinde kullanılır. Şarapta artan şekerin ikincil fermentasyonunu önlemek için kullanılır. Kaplamada parlaklık düzeltmek için ve plastikleştiricilerin ve yağlayıcıların üretiminde ara madde olarak kullanılır. Sucuk dolumlarından sonra dış yüzeye pulvarize edilerek uygulanır, % 15 solüsyon şeklinde uygulanır. 

Ayrıca kauçuk endüstrisinde öğütme karakteristiklerini düzeltmek için kullanılır.

SAPP 28 Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM ASİT PİROFOSFAT

SAPP 28

 E 450

Na2H2P2O7

 

Tanım

: Suda çözünen, beyaz kristal toz.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Spesifrikasyonları

:

 

Ağır metaller

: < 10 ppm

Kütle yoğunluğu

: 0,87 kg/lt

 

 

Arsenik (As)

: 0,5 ppm

pH  (%1’lik çözelti)

: 4,1

 

 

Civa

: < 0,1 ppm

P2O5

: % 64

 

 

Flor

: 8 ppm

Polifosfat

: % 2,9

 

 

Kadmiyum

: 0,7 ppm

SAPP

: % 97

 

 

Kurşun

: 0,5 ppm

Su

: % 0,1

 

       

Kullanım alanları: Unlu mamüllerde yaygın kullanıma sahiptir. Ayrıca patates ve şeker şurubunda renk değişimlerini (bozulmalarını) önlemek için kullanılır. Kabartma tozunda ana hammaddelerden biridir, kabarmayı tetiklemek amacıyla kullanılmaktadır.

Uygulama yerleri ve limitleri

Çerezler

: 5 gr/kg

Çikolata ve malt içeren sütlü içecekler

: 2 gr/kg

Çorbalar ve et suları

: 3 gr/kg

Dondurulmuş balık fileto

: 0,005 gr/kg

Et ve sebze ürünleri için olan parlatıcılar

: 4 gr/kg

Fırıncılık ürünleri

: 20 gr/kg

Hazır kek unları

: 20 gr/kg

İşlenmiş patates ürünleri

: 0,1 gr/kg

Kahvaltılık hububatlar

: 5 gr/kg

Pasta süsleme şekerleri

: 10 gr/kg

Sütlü yumurtalı hamur

: 5 gr/kg

Şehriyeler, erişte

: 2 gr/kg

Şekerlemeler

: 5 gr/kg

Tatlılar

: 3 gr/kg

Toz tatlı karışımları

: 7 gr/kg

SİTRİK ASİT Nedir, Kullanım Alanları Nerelerdir?

SİTRİK ASİT MONOHİDRAT

SİTRİK ASİT ANHİDRAT

 E 330

C6H8O7.H2O - C6H8O7

 

Tanım

: Renksiz veya beyaz kristal toz veya granül.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Spesifikasyonlar

:

 

Ağır Metaller

: < 5 mg/kg 

Kurşun

: < 0,5 mg/kg

 

 

Arsenik

: < 1 mg/kg

Oksalik Asit

: < 100 mg/kg

 

 

Demir

: < 3 mg/kg

Saflık

: % 99,7-100,3

 

 

Civa

: < 0,5 mg/kg

Sülfatlanmış Kül

: < % 0,05

 

 

Kalsiyum

: < 30 mg/kg

Su

: % 8,0-8,8

 

 

Klor

: < 5 mg/kg

 

 

 

             

 

Balık İşleme

: % 2

Et Endüstrisi 

: EUM

Fırıncılık

: 1,5-10 gr/kg

Jöleli pastalar

: % 3-4

Kakao ve çikolatalı ürünler

: % 0,5

Kümes hayvanları işleme  

: 2-5 gr/lt

Marmelat ve reçeller 

: % 3

Meyve suları

: 3 gr/lt

Nektarlar

: 5 gr/lt

Şarap

: % 0,05-0,4

Şeker ve şekerlemeler

: % 0,5

Turşuculuk

: % 1-5

Yağ sanayi

: % 0,1-0,5

Genel Bilgi: Sitrik asit doğal olarak oluşan meyve asididir, ticari olarak bit karbonhidrat substrate’sini mikrobiyal fermentasyonuyla üretilir. Sitrik asit; gıdalarda, meşrubatlarda, ilaç ve teknik uygulamalarda en yaygın olarak kullanılan organik asitleştirici ve pH kontrol ajanıdır. Aroma verici ve şelatlama ajanı olarak kullanılan bir asittir. Sudaki çözünürlüğü yüksektir. Yüksek şelat oluşturma potansiyeline sahiptir.

Karakteristikleri: Anhidrit ve monohidrat, renksiz kristaller veya beyaz kristal toz olarak bulunur. Güçlü asidik tadıyla kokusuz maddelerdir. Nemli havada hafif bir şekilde kendiliğinden erir, suda çok çözünürdür, etanolde (% 96’lık) serbestçe çözünür, eterde az çözünür. Toksik değillerdir ve düşük bir reaktiviteye sahiptir. Normal ortam şartlarında depolandığında kimyasal olarak stabildir. Hafif bir şekilde higroskopiktir. Monohidrat formu anhidrit formundan daha higroskopiktir. Bu yüzden monohidrat, kekleşmeye daha çok eğilimlidir. Her ikiside tamamen biyolojik olarak bozunabilir ve bölgesel yasalara göre düzenli atık veya lağımla birlikte atılabilir.

Başlıca fonksyonlar, özellikler:

Gıda, meşrubat: pH ayarlar, asitlik sağlar, mayhoş tat sağlar, lezzeti artırır, tatlılığı düşürür, koruyucuların etkililiğini artırır, reçeller, jeller, jelatin tatlılarında jel gücünü optimize eder, tatlandırıcıları renk bozulması ve kaybolmasından alıkoyar, enzim/mikroorganizmaları etkinsizleştirir, şeker evirmesini katalize eder, eser metalleri komplekleştirir, sinerjistik antioksidan olarak rol oynar, yağ oksidasyonunu geciktirir, mayalanma prosesini destekler, renk, tat, lezzet, vitaminleri stabilize eder. Gazlı içeceklerde; keskinliği sağlamak, lezzeti kuvvetlendirmek ve iz elementlerle şelat oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Gazlı içeceklerde en çok kullanılan asitliği düzenleyici sitrik asittir.

Reçel ve marmelatlarda; pH’yı kontrol etmek, mayhoşluğu sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Kür edilmiş ve dondurulmuş et ürünlerinde; şelat oluşturarak su tutma kapasitesini arttırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Yağlarda antioksidan sinerjisti olarak kullanılmaktadır.

Peynirde lezzet ve aromayı geliştirmek ve asitliği düzenleyici olarak kullanılmaktadır. Şaraplarda asitliği düzenleyici olarak kullanılan sitrik asit çökelmeyi önlediği ve oksidasyonu engellediği saptanmıştır.

İlaçlar: Köpürerek erime sağlar, aktif bileşenlerin hızlı çözünmesini devam ettirir, aktif maddenin stabilitesini korur, koruyucunun aktivitesini artırır, pH tamponu, mayhoş tadıyla acı ilaçsal tadı maskeler, lezzeti artırır, katartik ve analjeziklerin çözünürlüklerini düzeltir, antikoagülan olarak rol oynar.

Kişisel bakım: pH ayarlar, metalik iyon kompleksleştirici olarak rol oynar, metil parabenlerin etkisini yükseltir.

Deterjanlar ve temizleyiciler: Tampon olarak, metal iyonlarını ayırır, fosfatları tekrar yeniler, demirli veya demirsiz metalik yüzeyden metal oksit ürünlerini uzaklaştırır, klor baskı krakingini yok eder, hızlı bir şekilde biyolojik olarak indirgenir.

Endüstriyel uygulamalar: pH ayarı, set geciktirici/su azaltıcı ajan (beton, harç ve sıvada) olarak, tekstil ve yağ kuyusu muamelesinde kompleks yapıcı ajan olarak, korozif ve tehlikeli kuvvetli asitlerle yer değiştirir, tütünde lezzeti artırır, sigaralarda tam yanmayı teşvik eder, yapıştırıcılarda jelasyonu geciktirir, yapıştırıcılarda sertleştirici olarak, refraktory çimentoda bağlayıcı olarak kullanılır, hayvan yeminde yem etkisini düzeltir.

Uygulamalar:

Gıda: Bebek maması, reçeller, jeller, doldurucular, soslar gibi meyve preparatları, pastane ve hamur ürünleri (ekmek, kek, bisküvi gibi), katı ve sıvı yağlar, taze ve kuru et, sosisler, dilimler, jambon, domuz eti vs… gibi et ve et ürünleri, balık ve deniz ürünleri, konserve sebze, meyve ve deniz ürünleri, tatlılar, şekerleme, sert ve yumuşak vb… sakızlar,  dondurmalar, kremler, tatlılar, (şekerli, sütlü, yumurtalı) soslar gibi süt ürünleri, peynir ürünleri, tatlandırıcı, dondurulmuş/elverişli gıdalar.

Meşrubatlar: Karbonatlı alkolsüz içecekler, diet soda benzeri sodalar, diet düzenli kurutulmuş/tozlaştırılmış meşrubat karışımları, şuruplar, meyve suları ve içecekler, meyve suyu katkılı karbonatlı sodalar, poşet çay, meşrubat konsantreleri, köpüksüz içecekler, susuzluk gidericiler, şaraplar.

İlaçlar: Çiğnenebilir tabletler, köpük oluşturarak eriyen tabletler/tozlar, iksirler, süspansiyon çözeltiler, şuruplar.

Kişisel bakım: Şampuanlar, astringent losyonlar, banyo köpükleri, kremler ve losyonlar, yüz temizleyiciler, feminen hijyen ürünleri, kalıcı dalga nötralize edici, aerosol tipi dağıtıcılar için iticiler, diş macunları, gargaralar.

Temizleyiciler, deterjanlar: Buhar kazanı ve ısıtıcıların temizliği, üretilmiş paslanmaz çelik komponentlerinin temizliği, deodorant sabunları (koku giderici sabunlar), bulaşık yıkama sıvı/tozları, lağım temizleyiciler, doku yumuşatıcılar, elde bulaşık yıkama sıvıları, ağır görevli deterjan tozları/sıvıları, sıcak su-ekstraksiyon keçe temizleyiciler, hafif görevli tozlar, metal temizleme, ön ıslatmalar, halı, kilim, keçe temizleyiciler, yüzey temizleyiciler.

Endüstriyel uygulamalar: Yapıştırıcılar, zirai formülasyonlar, hayvan yemi, derin kuyular için çimento (çimento ile kaplama), beton/sıva, harç, boyama prosesleri, sülfür dioksidin ekstraksiyonu, glioxal reçineleri, metal kaplama, madencilik, ambalaj malzemeleri, kağıt, foto kimyasalları, polimerler/plastikler, kolay işlenemezler/kalıplar, çimento, kömür çamuru, tekstil, tütün/tütün kağıdı, atık su muamelesi, su düzenleyiciler.

 

Susuz Sitrik asit yerine diğer asitliği düzenleyicilerin kullanılması için gerekli miktarlar (%)

Sitrik asit

: 100

Fumarik asit

: 67-72

Tartarik asit

: 80-85

Malik asit (narenciye)

: 89-94

Malik asit (meyve)

: 78-83

Adipik asit

: 110-115

Fosforik asit

: 55-60

SODYUM KARBONAT - HAFİF SODA Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM KARBONAT

HAFİF SODA

Na2CO3

 

Tanım

: Sodyum karbonat (Hafif soda): Beyaz serbest akışkan toz.

 

  Sodyum karbonat (Ağır soda): Beyaz granüler toz.

Ambalaj birimi

: 50 kg.lık blok tabanlı lamine polipropilen torba.

Spesifikasyonlar

:

Hafif  Soda

 

 

 

CaO

: < 150 ppm 

Na2CO3

: > % 99

Fe2O3   

: <  50 ppm

NaCl

: <  % 0,3

Kurutmadaki kayıp 

: <  % 0,5

Na2SO4

: <  % 0,035

MgO

: < 150 ppm

Yoğunluk

:  0,5 - 0,65 kg/dm3

Ağır Soda

Cl

: % 0,07  

Na2CO3

: % 99,6

Fe  

: 6 ppm            

NaCl

: % 0,12

Isıtma kaybı(300 oC )

: % 0,12 

(Renk) a değeri

: 0,6

+ 1,18 mm

: % 0,2 

(Renk) b değeri

: 1,7

- 0,150 mm 

: % 97,4

(Renk) L değeri

: 101

- 0,150 mm

: % 2,4

Yoğunluk

: 1,05 gr/cm3

         

Özellikleri: 20 ˚C deki suda  30gr/100 ml çözünür. Havuz suyunun pH değerinin yükseltir ve içindeki yüksek orandaki alkali maddeler sebebiyle havuzdaki asidik bileşenleri nötralize eder. Tüm alkali metal tuzlarının sanayi açısından kuşkusuz en önemlisidir. Bu bileşik belirli deniz bitkilerinde ve bazı kayalarda mineral halinde bulunur. Yatakları Afrika ve Asya’dadır. Günümüzde sodyum karbonat üretimi için kullanılan Solvay metodunda doymuş sodyum klorür çözeltisi, önce amonyakla daha sonra da karbondioksitle işlem görür ve bu yolla üretilen sodyum karbonata Solvay sodası denir.

Kullanım alanları: Cam üretiminde gerekli hammaddelerin yaklaşık % 12-15’ini hafif soda oluşturur. Düşük reaktivitesi ve düşük erime sıcaklığıyla, silika ve diğer oksitler için eritici özellik taşır. Tüm bileşenlerin düşük sıcaklıkta erimesini ve dolayısıyla üretim(şekillendirme) için gerekli olan düşük viskozitenin oluşmasını sağlar. Sodyum karbonat; sodyum silikat, sodyum fosfat, sodyum bikarbonat, sodyum sülfit gibi sodyum bileşiklerinin üretiminde kullanılır. Kağıt sektöründe; su şartlandırmasından hamur çekilmesine kadar bir çok adımda geniş kullanım alanı bulur. Ayrıca bu alanda hafif soda, kostik soda yerine kullanılabilmektedir. Ağır soda, ağırlıklı olarak deterjan, sabun ve diğer temizlik bileşiklerinin hazırlanmasında kullanılmaktadır. Deterjanda yapıtaşı veya dolgu malzemesi olarak kullanılır. Aynı zamanda diğer yüzey aktifler için taşıyıcı ve pH ayarlanmasında alkali kaynağı olarak kullanılmaktadır. Soda, su şartlandırmasında Ca+2 ve Mg+2 iyonlarını çöktürmede, ortamın asidik olduğu durumlarda pH ayarlanmasında kullanılmaktadır. Tekstil sektöründe ağırlıklı olarak reaktif boyama esnasında pH ayarlanmasında alkali kaynağı olarak kullanılır. Sodyum karbonat ayrıca invert şeker üretiminde hidrolizi durdurmak amacıyla da kullanılmaktadır. Suyla ve sodyum karbonattan yapılmış bir hamur ikinci dereceden yanıkların tedavisinde kullanılır. Sodyum karbonatlar birçok maden suyunun bileşenlerindendir.

SODYUM ASETAT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM ASETAT

CH3COONa

Tanım

: Higroskopik beyaz toz.

 

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

 

 

Kimyasal adı

: Asetik asit sodyum tuzu.

 

Spesifikasyonlar

:

 

 

Ağır metaller

: 5-6 ppm

Saflık, CH3COONa.3H2O

: % 99-101,0

 

Kristal suyu

: % 39-40,5

Suda çözünmeyen madde

: < % 0,05

 

pH (%5 çözelti)

: 7,0-9,6

 

 

           

Özellikler: Asetik asidin sodyum karbonat veya sodyum hidroksitle reaksiyonundan elde edilirler. 58 oC’de su kaybeden trihidrat ve anhidrus formları bulunmaktadır. Suda ve etoksietanda çözünür; etanolde az çözünür.

Uygulamalar: Kuvvetli bir baz ve zayıf asidin tuzu olması, petrol üretimi ve delme çamurlarda, gıda muhafaza, tekstil ve elektrolizle kaplamada tamponlar olarak kullanımına imkan verir. Elastomer endüstrisinde bir geciktirici olarak kullanılır. Deri endüstrisinde tabaklamada, tan (esmerleşme)’de daha düzenli bir etki ve hızlı bir nüfuz sağlamak için kullanılır. Boyama proseslerinde bir pekiştirici madde (mordant) olarak kullanılır, boyanın kumaş üzerine homojen dağılımını sağlar. Sodyum asetat; boyalar, pigmentler, ilaçlar ve simamik asit gibi organik bileşiklerin üretiminde bir ara maddedir. Ayrıca sabun endüstrisinde ve glukozun saflaştırılmasında kullanılır.

SODYUM ASKORBAT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM ASKORBAT

E 301

C6H7O6Na

 

Tanımı

: Beyaz hemen hemen kokusuz toz.

 

Ambalaj birimi

: 25 kg.

 

 

Kimyasal adı

: L-askorbik asit sodyum tuzu.

 

Spesifikasyonlar

:

 

Saflık

: min. % 99

Kurutma kaybı

: max. % 0,25

Spesifik rotasyon

: (+103o)-(+106o)

pH (%10 çözelti)

: 6,5-8,0

Arsenik

: max. 3 mg/kg

Kurşun

: max. 5 mg/kg

Civa

: max. 1 mg/kg

Ağır metaller (Pb)

: max. 10 mg/kg

Molekül ağırlığı

: 198,11 g/mol

 

 

         

Kullanım alanları: Askorbik asidin sodyum tuzudur.  Oksijen tutucu özelliği nedeniyle oksidasyonu önlemek amacıyla Vitamin C destekleri, multi vitamin preparatları, gıda katkıları, meşrubatlar ve hayvan yeminde kullanılır.

SODYUM HEGZA META FOSFAT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM HEGZAMETAFOSFAT

(NaPO3)6

 

Tanımı

: Beyaz pudra.

Ambalaj birimi

: 25 kg.lık polipropilen torba.

Kimyasal adı

: Calgon S; Grahams Tuzu.

Spesifikasyonlar

:

P2O5

: min. % 68

Demir

: max. % 0,005

pH değeri

: 5.8-6.5

Ağır metaller

: max. % 0,001

Aktif olmayan fosfat P2O5

: max. % 7,5

Florür

: max. % 0,003

Suda çözünmeyenler

: max. % 0,06

 

 

Özellikler: Suda rahatlıkla çözünür, normal koşullar altında stabildir.

Su Yumuşatmada kullanımı: Sodyum hegzametafosfat, kağıt, tekstil boyama, petrokimya, metalurji ve yapı kimyasalları sektörlerinde banyo suyunu yumuşatmada geniş kullanım alanı bulur.

Gıda sektöründe kullanımı:: Gıda sektöründe pH ayarlama ajanı olarak ve mayalamada katkı maddesi olarak kullanılır. Ette içindeki yağın bozulmasını önlemek amacıyla,  bira yapımında ise berraklığı sağlama amacıyla kullanılır.

Kağıt Sektöründe kullanımı:: Kağıt banyolarında suyu yumuşatmada kullanıldığı gibi ayrıca kağıt yapımında dağıtıcı olarak da görev yapar.

Diğer kullanım alanları: Ayırma ajanı olarak kullanılır. Sabun, deterjan, metal bitirme ve kaplama, kağıt hamuru ve kağıt üretimi, polimer sentezleri, fotoğrafik ürünler, tekstil, pul (kabuk) uzaklaştırımı ve tarım endüstrisinde kullanılır. Sabunda kalsiyum ve magnezyum iyonlarını bağlar, suyu yumuşatır ve kirlerin liflere yapışmasını engeller. Ayrıca kireç önleyici olarak da kullanılmaktadır.

Depolama: Kuru, serin, havalandırılmış alanlarda depolanmalıdır. Kullanılmadığında ağzı sıkıca kapatılmalıdır. Isıtıldığında sodyum ve fosfor oksit bileşikleri oluşabilir.

SODYUM HİDROSÜLFİT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM HİDROSÜLFİT

Na2O4S2

 

Tanım

: Beyaz kristal toz.

Ambalaj birimi

: 50 kg’lık fıçılarda.

Kimyasal adı

: Sodyum dithionit, Dithionous asit disodyum tuzu, Sodyum Sülfoksilat.

Spesifikasyonlar

:

 

Derece

80

85

88/90

 

 

Bulk yoğunluk

1100±50 kg/m3

1150±50 kg/m3

1200±50 kg/m3

 

 

Na2S2O4

% 80,5

% 85,5

% 89,2

 

 

Na2SO3

% 10

% 6,5

% 5

 

 

Na2CO3

% 4,5

% 2,5

% 0,8

 

 

Suda çözünürlük (20 oC)

30 g/100 cc

30 g/100 cc

30 g/100 cc

 

 

Molekül ağırlığı        

: 174,11 g/mol

 

             

Özellikler: Zayıf sülforumsu kokulu kristal tozdur. Suda çözünür, alkolde çözünmez. Çözeltileri asidiktir. Bu ürün normal atmosferik koşullarda stabildir ancak sıcak su veya asitin içinde bozunur.

Uygulamalar: Suda kolaylıkla çözünür ve sulu çözeltilerde indirgeyici bir etki gösterir. Boyama uygulamalarında indirgeyici ajan olarak kullanılır. Boyanın suda çözünür alkali metal tuzlarını oluşturmak üzere suda çözünmeyen fıçı boya ve sülfür boyayla indirgeme reaksiyonuna uğrarlar. Bu nedenle tekstil liflerine (dokularına) ilgilidir. Sodyum hidro sülfit tarafından boya aşırısının indirgeyici dekompozisyonu, rengin sabitliğini iyileştirir. Sodyum hidrosülfitin indirgeme reaksiyonları, oksit atıklarını uygunsuz pigmentleri uzaklaştırır. Sodyum hidrosülfit indirgeyici ağartma ajanıdır. Maddelerin renklendiricileri olarak tanınan karbonil ve alkol gruplarını indirger. Mekanik kağıt hamuru, koton, yün ve kaolin külünün ağartılmasında kullanılır. Su şartlandırma, deri prosesi, gıda işleme, gaz saflaştırma, temizleme, baskı ve kesme (söküp parçalara ayırma) işlemlerinde kullanılır. İndirgeme ajanı olmasının yanı sıra, sülfonatlama ajanı ve bir çok kimyasal reaksiyonda sodyum iyonu kaynağı olarak kullanılır.

Uygulamalar:

Tekstil sektöründe: Sodyum hidrosülfit, boyama sonrası elyaf üzerinde kalan boyayla redüktif reaksiyon vererek fazla boyanın elyaf üzerinden uzaklaşmasını sağlar ve dolayısıyla haslığı artırır. Elyafın tekrar boyanabilmesi için üzerindeki boyanın sökülebilmesini sağlar. Boyama esnasında kullanılan tüm ekipmanların temizliğinde kullanılır. Ayrıca suda çözünmeyen vat boyalar ve sülfür boyalarıyla redüktif reaksiyon vererek boyaların suda çözünebilen ‘leuco’ formuna dönüşmesini sağlar. Pamuk ve yünün ağartılmasında önemli rol oynar.

Kağıt sektöründe: Kağıt hamurunun ağartılmasında kullanılır. Ağartma işlemi kağıdın gücünü etkilemez.

Gıda sektöründe şerbet ve maltozu ağartmak için kullanılır.

Bunların dışında, su şartlandırmasında, demir iyonlarının uzaklaştırılmasını sağlayarak minerallerin ağartılmasında, kimyevi madde üretiminde sülfonlaşma ajanı ve sodyum kaynağı olarak ve gazların saflaştırılmasında kullanılır.

 

Depolama: Asitlerle ve oksitleyici maddelerle birlikte depolanmamalıdır.50˚C üzerindeki sıcaklıklarda bozunur. Kullanılmadığında üzeri kapatılarak muhafaza edilmelidir.

 

Ek bilgi: Yün ve ipekliler için zayıf bir ağartıcıdır. Fotoğrafçılıkta gümüş tuzlarını çözündürmede kullanılır.

SODYUM HİPOKLORİT - SIVI KLOR Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM HİPOKLORİT

NaOCl

 

Tanım

: Berrak, yeşilimsi sarı klor kokulu sulu çözelti.

Ambalaj birimi

: 70 kg.

Spesifikasyonlar

:

Aktif klor içeriği

: % 15,47

Toplam klor içeriği

: % 15,81

NaOH içeriği

: % 0,92

Na2CO3 içeiği

: % 0,17

Yoğunluk, 20 oC

: 1,209 g/cm3

Karalılık,24 sa. 35 oC

: % 0,27

Demir içeriği

: 0,08 ppm

 

 

Özellikler: Sodyum hipklorit çözeltileri kolay bozunabilme özelliğine sahiptir. Stabilite, içindeki bir miktar sodyum hidroksit aşırısıyla sağlanır. Buna rağmen bekletildiklerinde bozunurlar. Açığa çıkan oksijen miktarı stabilitenin bir ölçüsüdür. Bozunma ve nitelik; hipoklorit konsantrasyonu, sıcaklık, ışık ve ürün içindeki metal safsızlıklara bağlıdır.

Yüksek konsantrasyonlardaki hipoklorit çözeltileri düşüklere göre daha çabuk bozunurlar. Sıcaklık ve ışık bozunmayı artırır. Ürün içerisindeki bakır, nikel, kobalt, demir gibi metal safsızlıkları oksijen çıkışıyla bozunmayı hızlandırır.

Kullanım alanları: Çamaşır suyu üretiminde; tekstilde ağartma işlemlerinde; dezenfektan olarak; su ve atık su arıtmada; suların klorlanmasında; kağıt endüstrisinde kullanılmaktadır.

Depolama: Metallere karşı korozif olması nedeniyle PVC, yüksek yoğunluklu polietilen ve uygun lastik ile kaplanmış karbon çelik tanklarda depolanmalı. Isı, ışık, safsızlıklar ve ağır metallerin varlığında çok çabuk bozunurlar. 30 oC’nin üzerinde depolanmamalıdır. Asitlerle olan reaksiyonunda klor gazı ortaya çıkar. Mutlaka kişisel koruyucu kıyafetler giyilmelidir.

Ek bilgi: Görünüş ve Koku : Açık, yeşilimsi sarı renkli, karakteristik kokulu bir sıvıdır.
Bozulma Durumu : Sodyum Hipoklorit çözeltileri, kolay bozunabilme özelliğine sahiptirler.
Stabilite içindeki bir miktar sodyum hidroksit aşırısı ile sağlanır. Buna rağmen tüm Sodyum Hipoklorit çözeltileri bekletildiklerinde yavaş yavaş bozunurlar. Açığa çıkan oksijen miktarı stabilitenin bir ölçüsüdür. Sodyum Hipoklorit'in bozunmasının niteliği ve bozunma hızı pek çok etkene bağlıdır.

Ancak bunlar arasında en önemlileri şunlardır ; hipoklorit konsantrasyonu , sıcaklık, ışık ve ürün içindeki metal safsızlıkları.
 Yüksek konsantrasyondaki hipoklorit çözeltileri, düşük konsantrasyonda olanlara göre daha hızlı bozunurlar. Sıcaklık ve ışık, bozunma hızını artırır.
Ürün içindeki safsızlık olarak bulunabilecek bakır, nikel, kobalt, demir gibi metaller oksijen çıkışıyla sodyum hipokloritin bozunmasını hızlandırırlar.
Depolama:
Sodyum Hipoklorit'in metallere korozif etkisi nedeniyle depolama için kullanılacak tankların malzemesi; PVC, yüksek yoğunluklu polietilen veya uygun lastik ile kaplanmış karbon çelik olmalıdır.
Sodyum Hipoklorit çözeltileri ISI, IŞIK, SAFSIZLIKLAR ve AĞIR METAL katyonlarının varlığı halinde çok çabuk bozunurlar. Bu nedenle depolama koşulları bunlar göz önüne alınarak oluşturulmalı; depolama sıcaklığı 30°C'nin üzerinde olmamalı, ışığa direkt olarak maruz kalması ve herhangi bir biçimde safsızlıkların karışması önlenmelidir.  Asitlerle olan reaksiyonunda boğucu klor gazı ortaya çıkacağından depolamada buna özellikle dikkat edilmelidir.  Her türlü işlemde mutlaka kişisel koruyucular kullanılmalıdır.
Taşıma, kullanım ve depolamada dikkat edilecek konular :
Taşıma ve kullanım sırasında gözlük, yüz maskesi, eldiven, çizme ve koruyucu giysi kullanılmalıdır. İnsan dokularına karşı etkili olduğundan Sodyum Hipokloritin deri ile teması halinde yanma söz konusudur. Bu nedenle cilde Sodyum Hipoklorit teması durumunda bulaşan tüm giysiler çıkarılmalı ve etkilenen alan, bol su ile yıkanmalıdır. Eğer kızarma,ağrı veya su toplama görülürse bir doktora başvurulmalıdır. Gözle temas halinde ise göz kapaklarını açık tutarak, gözleri bol miktarda su ile en az 15 dakika yıkamalı ve hemen bir doktora başvurulmalıdır.
Eğer ağız yoluyla Sodyum Hipoklorit alınmış ise ağız bol su ile yıkanmalı ve hastaya su içirilmelidir. Hasta kusturulmaya çalışılmamalı ve hemen bir doktora başvurulmalıdır. Buharlarının teneffüsü söz konusu olmuşsa hasta mümkün olduğu kadar çabuk temiz havaya çıkarılmalıdır. Eğer teneffüs zayıflamış veya durmuş ise suni teneffüs uygulanmalı ve hemen bir doktora başvurulmalıdır. Sodyum Hipokloritin asitle karışması halinde çok ciddi etkileri olan toksit KLOR gazı açığa çıkar. Böyle durumlarda :
•  Etkilenen alandan uzaklaşılmalı,
•  Klorun çıktığı noktaya göre rüzgarı arkaya alacak bir durumda bulunulmalı,
•  Gerekli olmadıkça açığa çıkan klorun etkisinde olan bölgeye girilmemeli, eğer gerekiyorsa bu bölgeye oksijen tüplü koruyucu giysi ile girilmelidir.  Klor gazına maruz kalınması halinde:
•  Klor bulaşmış giysiler varsa bunlar hemen çıkarılmalı,
•  Hasta temiz havaya çıkarılarak rahat ve sıcak tutulmalı ve sıcak su dolu bir kaptan buharlı havayı teneffüs etmesi sağlanmalı, Teneffüs zayıflamış veya durmuşsa suni teneffüs yaptırılmalıdır.

SODYUM KLORİT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM KLORİT (% 31)

NaClO2

 

Tanımı

: Hafif klor kokulu, sarımsı sıvı.

Ambalaj birimi

: 265 kg.

Kimyasal adı

: Sodyum klorat (III).

Spesifikasyonlar

:

Saflık

: min. % 31

Hidrojen peroksit

: % 0

 

Sodyum klorür

: max. % 1

 

 

 

Özellikleri:  Sodyum klorit yanıcı olmayan, kararlı ve pahalı olmayan ticari bir üründür. Sodyum klorit, sodyum klorattan elde edilir. Sodyum klorat asidik solüsyon içerisinde uygun indirgenlerle birlikte klor dioksite indirgenir. Daha sonra klor dioksit alkali çözelti içinde hidrojen peroksitle indirgenerek sodyum klorit oluşması sağlanır. Sodyum klorit, gözlerde ve deride tahriş ve yanmaya sebep olur. Yutulduğunda zararlıdır. Kolayca okside olabilen veya yanıcı maddelerden uzak tutulmalı, 100˚C nin üzerinde depolanmamalıdır. Direk günışığından ve UV ışınlarından uzak tutulmalıdır. pH 4,5 a kadar dayanıklıdır ancak bu pH ın altında bozunmaya başlar.

Kullanım alanları:  Sodyum kloritin temel uygulama alanı tekstil sektörüdür. Bu sektörde selülozik elyafların ağartılmasında ve sökülmesinde kullanılır. Ayrıca kağıt hamurunun ağartılmasında da kullanılır. Şehir şebeke sularının şartlandırmasında dezenfeksiyonda klor yerine kullanılmaktadır. Kontak lenslerin temizleyici solüsyonlarında ‘pürit’ adı altında bileşen olarak kullanılmaktadır. Organik sentezlerde, aldehitlerin karboksilik aside oksidasyonunda kullanılır. Tekstil sektöründe selülozik elyafların kasarında hidrojen peroksit daima ana ağartıcı olarak kullanılmıştır. 1960’lardan sonra sodyum kloritin elyafta kayda değer bir bozunma yaratmadan kasarda kullanılabileceği fark edilmiştir. Böylelikle sodyum kloritle kasar yapılmaya başlanmıştır. Genel olarak sodyum klorit 2 gr/lt, sodyum nitrat 1 gr/lt olarak hazırlanan banyonun pH ı ise formik asitle 3’e getirilerek kasara başlanır. Elyaf 1-1,5 saat kadar kaynama sıcaklığı civarında tutulur. Kasar işleminden sonra bazı durumlarda sodyum bisülfit gibi antiklor olan bir malzemeyle işlem yapılması gerekebilir.

 

SODYUM METABİSÜLFİT Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

SODYUM METABİSÜLFİT

E 223

Na2S2O5

 

Tanım

: Baygın sülfür dioksit kokulu beyaz ince kristal toz, kristal

Ambalaj birimi

: 25 kg.

Spesifikasyonlar

:

 

Ağır metaller (Fe hariç)

: < 10 ppm

Kurşun

: < 0,5 ppm

 

 

Arsenik

: < 0,5 ppm

Na2S2O3

: < % 0,02  (m/m)

 

 

Demir (Fe)

: < 10 ppm

pH (%5’lik sulu çözelti)

: 4 - 4,6

 

 

Kadmiyum

: < 50 ppb

Safiyet (Na2S2O5)

: > % 97  (m/m)

 

 

Klorür

: < % 0,1 (m/m)

Selenyum

: < 0,5 ppm

 

 

Molekül ağırlığı

: 190,13 g/mol

SO2 

: > % 65,3 (m/m)

 

           

Özellikler: Antibakteriyel koruyuculardır. Suda çözünür, alkolde ise az çözünür.

150 oC’nin üzerindeki sıcaklıkta dekompoze olur. Nemi emer ve konteynerlar sıkıca kapatılmadığında oksidize olur. Suda kolay bir şekilde çözünür. Sulu sodyum bisülfit solüsyonları suyu sodyum meta bisülfit karıştırılarak hazırlanır. Sodyum bisülfit çözeltileri kapsamlı hava temasıyla oksidize olur. NaHSO3 içeriği ve 40 oC’de sodyum bisülfit çözeltilerinin yoğunlukları tabloda verilmiştir.

NaHSO3 kons. %

NaHSO3 içeriği g/l

Yoğunluk kg/m3

10

106,9

1069

15

166,7

1111

20

230,8

1154

25

300,3

1201

30

375,0

1250

35

455,0

1300

40

541,6

1354

Sterilize edici ve antioksidandır. Suyla karıştığında kötü kokulu SO2 salar.

Güvenlik: Küçük miktarlarda sülfitlere maruz kalındığında özellikle astımsal hiper duyarlılığa neden oldukları raporlanmıştır. Etlerde Vitamin B1 kaynağı olarak tanınan gıdalarda, meyve ve sebzelerde kullanım için FDA bu ürünün GRAS statüsünü iptal etmiştir.

Kullanım alanları: Koruyucu ve renk açıcı olarak gıda ve tekstil sanayinde kullanılmaktadır. Sülfitleme ajanları özellikle kuru meyve, taze karides, kurutulmuş ve dondurulmuş patateste renk bozulmasını önlemektedirler. Bu özelliği sayesinde kuru meyve, şarap ve işlenmiş patates gibi ürünlerde yaygın kullanım alanı bulunmaktadır.

Uygulamalar:

         İndirgeme ajanları, aldehit ve ketonun izolasyonu ve saflaştırılması, atık bromun yok edilmesi, boyaların hazırlanması,

         İçme suyunun işlenmesinde aşırı klorun (kloraminler’in) uzaklaştırılması için, özel durumlarda kazan besleme suyundan oksijenin uzaklaştırılması için,

        Elektrokaplama fabrikalarında kromik asidin detoksifikasyonu için, aşırı klorun uzaklaştırılması ve siyanürün detoksifikasyonunda aşırı klorun uzaklaştırılması.

         Yün ve bitki liflerinin temizlik ve ağartılması için,

         Tekstil boya ve baskılarında diğer boyaları çözünebilir yapmak için,

         Selüloz esterler üretiminde antiseptik olarak,

         Tanin ekstraktlarının çözülebilmesi için,

         Deri sanayinde depilatör olarak,

         Kağıt ve kağıt hamuru ağartmak için,

         Fotoğrafik endüstride geliştirici çözeltilerin asitleştirici fixasyon banyolarını asitleştirmek için ve ters proseslerde banyoları durulamak (berraklaştırmak) için kullanılır.

          İçme suyu ters osmoz membranları için temizleme ajanı olarak kullanılır,

          Bakterisel amaçlar ve koruma için kullanılır.

SODYUM NİTRAT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM NİTRAT

NaNO3

 

Tanım

: Sarımsı-beyaz kristal.

Ambalaj birimi

: 25 kg.

Kimyasal adı

: Nitrik asit sodyum tuzu.

Spesifikasyonlar

:

Mol ağırlığı

: 84,99 g/mol

Sudaki çözünürlük

: 81,5 g /100 g

Kuru madde

: min. % 98,6

NaNO3  içeriği, kuru bazda

: max. % 0,02

Nem

: max. % 0,02

Suda çözünmeyenler

: max. % 0,03

Özellikler: Nitrik asidin soda külüyle reaksiyonundan sentetik olarak üretilir.

Sodyum nitrat suda kolaylıkla çözünür. Sudaki çözeltileri nötraldir. Sodyum nitrat önemli bir inorganik nitrattır. Gıda koruyucu olarak kullanıldığında antimikrobiyal özellikler sergiler.

Uygulamalar: Kimya ve ilaç endüstrisinde; bir oksidize edici ajan olarak; kimya, petrokimya ve metal işleme endüstrilerinde diğer nitratların üretimi için; metal işleme endüstrisinde ısı transfer tuzlarının bileşeni olarak; çelik için mavileşme banyolarının hazırlığında; fosfatlamada hızlandırıcı olarak; cam işleme endüstrisinde emayeleme (mineleme) sırasında temizleme ve renk giderme için; patlayıcıların üretiminde (barut vs…); anti kororzyon ajanları ve korozyon önleyicilerin üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca cam köpük giderici, gübre, boyalar, metal sıcak işlemede kullanılır ve gıda muhafazasında da uygulama alanı bulur. Potasyum nitrat gibi sodyum nitrat da gıdada özellikle et, et ürünleri ve balıklarda karakteristik lezzet, renk özelliklerini vermek ve mikrobiyal stabilitelerini sağlamak amacıyla kullanılan bir kürleme ajanıdır.

SODYUM PERKARBONAT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM PERKARBONAT

2Na2CO3.3H2O2

 

Tanım

: Beyaz serbest akışkan granüller.

Ambalaj birimi

: 25 kg.

Kimyasal adı

: Sodyum karbonat peroksihidrat, karbonik asit disodyum  tuzu.

Spesifikasyonlar

:

Mol ağırlığı

: 314,02 g/mol

Çözünürlük, 20 oC

: 145 g/l

Etkili aktif oksijen

: % 13,83

Demir

: % 5,28

Yoğunluk

: 0,975 g/cm3

Aktif su

: % 0,59

pH (%3 sulu çözelti)

: 10,51

Stabilite, 48 sa.32 oC

: 58

Özellikler: Hidrojen peroksit ve sodyum karbonattan oluşan serbest akışkan bir tozdur. Suda çözündüğünde hidrojen peroksit salar.

Kullanım alanları: Temizlik, kozmetik ve ilaç preparatlarında okside edici ve ağartıcı ajan olarak kullanılır. Fakat başlıca kullanımı deterjanlardadır. Düşük fosfatlı ürünler için tetikleyicidir. Ağartma için optimum pH temini için alkali sağlar. Dolayısıyla peroksit’in ağartma gücünü tetikler. Ekonomik olarak tehlikeli olan izosiyanüratlar, kalsiyum hipoklorür ve klorlu fosfatların yerini alır. Doku zararını azaltır, boya düzgünlüğünü korur ve klorla birleşik toksik kalıntıları elemine eder. Genellikle ağır görevli çamaşır deterjanlarında, tüm-doku ağartıcılarında, ahşap ve tekstil ağartıcılarında kullanılmaktadır. Ayrıca fıçı boya oksidasyonu ve halı temizleyicilerde de kullanılmaktadır. Kurumsal ve endüstriyel genel temizlik ürünlerinde, kişisel bakım formülasyonlarında, dişçiliğe ait temizleyicilerde ve belirli gıda ağartma uygulamalarında da kullanım alanı bulmaktadır.

SODYUM PERSÜLFAT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM PERSÜLFAT   (SODYUM PEROKSİDİSÜLFAT)

Na2S2O8


ÜRÜNÜN ÖZELLİKLERİ
  Analiz Metodu
Görünüş : Beyaz Kristaller Göz ile kontrol
Na2S2O8 : min. %99 Titrimetrik
Aktif Oksijen : min. %6.65 Titrimetrik
Asit (H2SO4) : max. %0.10 Titrimetrik
Demir (Fe) içeriği : max. 10 ppm Kolorimetrik
Ağır metaller : max 5 ppm Türbidimetrik
     
 
FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLER
Molekül Ağırlığı : 238.1    
Özgül Ağırlığı : 2.59    
pH (%5’lik çözelti) : 4-6    
Bozunma Sıcaklığı : 120°C    
Suda Çözünürlük : 730 860 (g/lt)
  25 50 (°C)
AMBALAJ
25 ve 1000 Kg’lık taşıma ve depolama şartlarına uygun polyetilen ve polypropilen torbalar.
DEPOLAMA
Kapalı, soğuk ve kuru yerlerde, ısı ve nemden korunarak depolanmalıdır. Pas ve metal tozları katalitik bozunmaya neden olabilir. 30°C’nin altında 12 ay süreyle aktivite kaybına uğramadan depolanabilir. Yanıcı olmamasına karşın serbest oksijen nedeniyle yanıcı maddelerin parlamasına yardımcı olur. Sodyum Persülfat ile çalışırken gözler, cilt ve giyecekler korunmalıdır. Dikkatli çalışıldığında kristal ve çözelti olarak sağlığa zararı yoktur.
 
KULLANIM ALANLARI
Akrilonitrilin polimerizasyonunda, genellikle alkali sülfitlerle birlikte poliakrilonitril elyaf üretiminde, monomerlerin
emülsiyon polimerizasyonunda.
Tekstil endüstrisinde yükseltgen olarak.
Kükürt boyaların oksidasyonunda.
Metal, fotoğraf, kozmetik sanayi kollarında.
Çeşitli kimyasal madde üretiminde.
 
GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Gözler, vücut ve giysilerle temasından sakınmalı ve temas halinde hemen bol su ile yıkanmalıdır. Sodyum Persülfat
yanıcı olmamasına karşın serbest oksijen nedeniyle yanıcı maddelerin parlamasına yardımcı olur. Tutuşmada bozunarak
zehirli gaz açığa çıkar. Bu durumda tam yüz maskesi veya koruyucu gözlük içeren tam korumalı giysi ve taşınabilir
solunum cihazı kullanılmalıdır.
SODYUM SAKKARİN Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

SODYUM SAKKARİN – E 954

 

Tanım

: Su, alkol, eter, gliserin ve asetonda çözünen, beyaz, saydam kristaller.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık fıçılarda.

Spesifikasyonlar

:

 

Ağır metaller

: < 10 ppm

 

 

Amonyum tuzları

: < 5 ppm

 

 

Arsenik

: < 2 ppm

 

 

Anhidrus madde

: % 99,74

 

 

Benzoat & Salisilat

: yok

 

 

Çözeltinin berraklığı ve rengi

: renksiz ve berrak

 

 

İzole sakkarin erime noktası

: 228,1-228,9

 

 

Kurutmadaki kayıp

: < 13,79

 

 

Organik uçucular

: yok

 

 

Selenyum

: < 30 ppm

 

         

Kullanım alanları: Ucuz olması ve şekerden 350 kat daha tatlı olması dolayısıyla geniş kullanıma sahip yapay bir tatlandırıcıdır. Diyet ürünlerinde, alkolsüz içeceklerde, unlu mamüllerde ve şekerlemelerde kullanılmaktadır.

Tatlılık şiddeti:

Sukroz

: 1

Sodyum siklamat

: 30-140

Steviosit

: 300

Asesülfam K

: 200

Aspartam

: 160-200

Neohesperidin dihidrokalkon

: 1500-2000

Sodyum sakarin

: 200-700

Sakarin

: 550

Sukraloz

: 400-800

Tomatin

: 1500-2500

SODYUM SİKLAMAT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM SİKLAMAT

E 952

C6H12NHSO3Na

 

Tanımı

: Kokusuz beyaz kristal veya toz.

Ambalaj birimi

: 25 kg.

Kimyasal adı

: Sodyum siklohekzan sülfamat.

Spesifikasyonlar

:

Saflık

: % 98-101

pH (%10 çözelti)

: 6,7

Kurutma kaybı (105 oC)

: % 0,06

Siklohekzilamin

: 4,5 ppm

Sülfat

: 100 ppm

Disiklohekzilamin

: max. 1 ppm

Selenyum

: max. 30 ppm

Arsenik

: max. 3 ppm

Ağır metallaer (Pb)

: max. 10 ppm

Molekül ağırlığı

: 201,2 g/mol

         

Özellikleri: Tatlandırıcı olarak kullanılan en yaygın siklamattır. Suda kolaylıkla çözünür. Depolama ve işleme sırasında kararlıdır. Isıya karşı kararlıdır. pH: 2-10 arasında hidrolitik parçalanmaya karşı stabiliteleri yüksektir. Dişlere zararsızdır, diyet ürünlerinde kullanım için uygundur ve diğer tatlandırıcılarla sinerjistik etkiye sahiptir. Düşük maliyetidir ve meyve tatlarını tamamlayıcıdır. Şekerden 30 kat daha tatlıdır. Besleyici amacı olmayan ürünler için bir tatlandırıcı seçeneğidir.

Uygulamalar: Alkolsüz içecekler, süt ürünleri, konserve ürünler, pişirilmiş gıdalar, ilaç ürünleri, şekerlemeler, meyve bazlı ürünler ve soslarda kullanılmaktadır.

SODYUM TRİPOLİFOSFAT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SODYUM TRİPOLİFOSFAT

Na5P3O10

 

Tanım

: Beyaz düşük yoğunluklu granül veya toz formunda.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Kimyasal adı

: STPP, Trifosforik asit pentasodyum tuzu.

Spesifikasyonlar

:

 

Arsenik

: < 3 ppm

P2O5 toplam

: % 57,8

 

Bakır

: < 1 ppm

pH (%1 çözelti)

: 10

 

Beyazlık

: 92

Pirofosfat

: % 2,5

 

Cd

: < 0,5 ppm

ROH                1

: 92 oC

 

Demir

: % 0,005

                        5

: 96 oC

 

Faz 1

: % 50-60

Suda çözünmeyenler

: % 0,01

 

Kurutma kaybı

: % 0,1

Tripolifosfat

: % 97,5

 

Nikel

: < 5 ppm

Yoğunluk

: 380 g/lt

 

Ortofosfat

: % 0,1

Mol ağırlığı

: 367,86 g/mol

 

Suda çözünürlük,

: % 20, 25 oC

 

 

         

Özellikleri ve kullanm alanları: Sodyum tripolifosfat, trifosforik asidin sodyum tuzudur.  İnorganik bir tuzdur. Alkali fosfatlar, ayırma, dağıtma ve tamponlama kabiliyetiyle kombinasyon içerisinde deterjanlık aktivitesi sergiler. Diş macunu, sabun ve deterjanlarda temizleme kabiliyetlerini iyileştirmek için kullanılmaktadır. Sabun ve deterjanlarda ayrıca yapılandırıcı bir dolgu maddesidir. STPP’nin suyun sertliğini giderici ve kiri çamaşırdan kopararak, bünyesine bağlama özelliği vardır. STPP yaygın olarak düzenli ve kompakt çamaşır deterjanlarında (toz, sıvı, jel ve tabletler), otomatik bulaşık yıkama deterjanlarında (toz, sıvı, jel ve tabletler), tuvalet temizleyicilerde ve yüzey temizleyicilerde kullanılmaktadır ve yüzey aktiflerin etkili bir şekilde işlemesine imkan veren su sertliğinin ayrılması, pH tamponlama, kir emülsifikasyonu ve tortulaşmayı engelleme, yağın hidrolizi ve kir partiküllerini çözme-dağıtma gibi fonksiyonları yerine getirir. STPP, endüstriyel ve kurumsal temizleyicilerde de kullanılmaktadır. STPP ayrıca su yumuşatmada, gıdada koruyucu olarak, peptizing ajanı olarak, yağ kuyusunda pıhtılaşma bozucu ajan ve koton kaynatmada ayırıcı ajan olarak kullanılmaktadır.

SORBİTOL Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SORBİTOL  

 E 420

HOCH2(CHOH)4CH2OH / C6H14O6

 

Tanım

: Beyaz Toz

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık çuvallarda

Kimyasal adı

: D-sorbitol.

 

           

Özellikler: Suda, asetik asit, metanol ve etanolde çözünür. Diğer bilinen oraganik solventlerde çözünmez. Beyaz renkli tatlı higroskopik 6 karbonlu kristal şekerdir. Poliollerin % 70 toplam kuru maddeye sahip akıcı çözeltisidir. Kabuksuz meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunur veya mısır nişastasından türeyen glukoz şekerinin yüksek basınç katalitik hidrojenasyonuyla, bir nişasta hidrolizatının katalitik hidrojenasyonundan elde edilir. Oluşumuna bağlı olarak 93-98 oC’de erir.

Uygulamalar: Tatlandırıcı ajan, gıda katkısı, diş macununda, tütün, tuvalet malzemeleri ve kozmetikte kullanılır. Ayrıca Vitamin C fermentasyonu için kullanılır. Şekere çok yakın bir üründür. Şekerin yarısı kadar tatlılığa sahiptir. Sakızlarda kullanıldığında ağızda bulunan bakteriler sorbitolü metabolize edemediğinden, diş çürümelerini engelleyebilmektedir. Bazı diyabetikler, sorbitolle tatlandırılmış gıdaları tüketmeyi tercih etmektedirler. Bunun nedeni sorbitolün vücuda yavaş emilmesi ve kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini önlemesidir. Dietetik içecek ve yiyecekler, unlu mamüller, şekerlemeler, rendelenmiş hindistan cevizi, sakız gibi ürünlerde kullanılan doğal bir tatlandırıcı ve kıvam vericidir. Ürünlerdeki nemi bünyede tutabilme özelliği de oldukça önemlidir. İlaç sektöründe diüretik olarak ve çeşitli kullanım alanları vardır. Endüstride poliüretanlar için polieterlerin ve yüzey aktiflerin üretiminde kullanılır.

STEARİK ASİT Nedir? Nerelerde Kullanılır?

STEARİK ASİT

CH3(CH2)16COOH

 

Tanım

: Kremsi beyaz toz.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Kimyasal adı

: n-octadekanoat; 1-heptadekankarboksilik asit

Spesifikasyonlar

:

 

Asit değeri

: 208,7

Saponifikasyon değeri

: 209,7

 

 

İyot değeri

: 0,24

Titre

: 55,6 oC

 

 

Renk (5 ¼ lovibond cell)

: 0,1R 1,0Y

Mol ağırlığı

: 284,48g/mol

 

 

Sudaki çözünürlük,23 oC

:0,1-1g/100ml

 

 

 

           

Yağlı Asit Bileşimi %

C12

: NIL

C18

: 44,06

C14

: NIL

C18:1

: NIL

C16

: 55,67

Diğerleri

: 0,27

Özellikler: Doğadaki en bilinen 18 karbonlu uzun zincirli alifatik bir karboksilik yağ asididir. Bitkisel ve hayvansal yağdan türetilir. Süt yağları (%5-15), domuz yağı (%10), donyağı (% 15-30), kakao ve shea ağacı yağı (% 30-35) stearik asidin en zengin kaynaklarıdır. Stearik asit, hidrojene katı ve sıvı yağların ana bileşenidir (yaklaşık % 90). Uzun hidrokarbon zinciri hidrofobiktir, suyun yerine katı ve sıvı yağları çeker. Bir çok doymuş yağın aksine sterarik asit kandaki kolesterol seviyesini yükseltmez. Çünkü sindirim sırasında karaciğerdeki enzimler onu doymamış yağa dönüştürür.

Kullanım alanları: İlaç ve kozmetik sanayiinde emülgatör olarak, tekstilde yardımcı madde olarak kullanılmaktadır. Stearik asidin sud kostik ile muamelesiyle traş sabunu elde edilebilir. Yaygın bir şekilde bir yağlayıcı ve endüstriyel preparatlarda bir katkı olarak kullanılır. Metalik stearatlar, ilaçlar, sabunlar, kozmetikler ve gıda ambalajı üretiminde kullanılır. Kauçuklarda bir yumuşatıcı, hızlandırıcı aktivatör ve dağıtıcı ajan olarak kullanılır. Mayonez ve terayağı gibi bir karışımda olduğu gibi, bir emülsifiye edici olarak yağ ve suyu karıştırmaya yardım eder. Diğer kullanım alanları; mum, köpük önleyici, yağlayıcı ajan, balmumu esteri, amin ve hidrolik ajan uygulamalarıdır.

TARTARİK ASİT Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

TARTARİK ASİT 

 E 334

C4H6O6

 

Tanımı

: Su, alkol, gliserin ve eterde çözünen, benzen ve kloroformda çözünmeyen,

 

  renksiz kristaller veya beyaz kristal toz.

Ambalaj birimi

: 25 kg’lık torbalarda.

Spesifikasyonlar

:

Ağır metaller (Pb gibi)

: < % 0,001

Kloritler

: < 100 ppm

Arsenik (As2O3)

: < % 0,0002

Kurutmadaki kayıp

: % 11,20

Erime noktası

: 203 oC